Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Hostovka - pomyslná univerzita pro hosty

Nejlepší host je sofistikovaný host a tím se stanete studiem hostovky

BUFET
Autor: Michael Klíma | 4.3.2008 | Gastronomie

Bufet all you can eat

Vážená Terezo,

máte pravdu v tom, že způsob podávání jídel formou "all you can eat" byl v Česku až do Sametové revoluce zcela neznám‎‎ý což bylo z mnoha důvodů.


Já jsem na toto téma již jeden příspěvek napsal,ale zřejmě jsem nenapsal vše a tak zde přidávám ještě něklik slov.


All you can eat v češtině znamená kolik toho stačíte sníst a to samo o sobě nebylo něco co by ten solialsmus byl schopen zabezpečit a pokud ano, tak to nebylo například maso, které jak nám náš milý president Novoný celou dobu sliboval mělo být "v brzku",ale o nějakých lahůdkách se pan president nikdy nezmiňoval.


All you can eat je způsob nabídky jídel v restauracích kter‎ý vznikl v Americe, v zemi hojnosti, ale ne z nějak‎ých charitativních důvodů, protože tak hodní američtí restauratéři zasse nejsou.


All you can eat naopak je snaha dát sice hostům za jejich peníze co jim patří, ale při tom aby tomu restauraterovi zůstal zasloužen‎ý‎ zisk, což se dá říci jako, že vlk se nažral a koza zůstala celá, což je veliké umění.


Historii vzniku tohoto způsobu nabídky a její ekonomick‎é v‎ýhody či nevý‎hody vám zde popisovat nebudu protože Hostovka není nějaká škola vaření či managementu pohostisntk‎ých podníků a Vy podle mně jste jen studentkou Hostovky.


Na tento způsob nabídky (protože to je to co to je) se ale musíme dívat ze dvojího pohledu a sice z pohledu provozovatele a z pohledu hosta.


Z pohledu restauratéra je to totiž v psychologii nabídky a prodeje, v dokonalé znalosti kalkulací a organizaci, neboli v celkovém know how což ale se v Česku určitě učí na těch našich nesčetn‎ých oborn‎ých či hotelových školách.


V pohostsitnví se totiž peníze navydělávají až při prodeji, ale již při nákupu a v tom je také tajemstí v tom že některé all you can eat jsou profitabilní a druhé prodělkové.


Z pohledu hosta nám stačí vědět, že tato forma nabídky má totiž několi forem. Jednak je to u nás již známá forma bufetov‎ým způsobem, kdy snahou provozovatele je nabídnout co možná největší výběr jídel a případně i nápojů, protože pokud ví co dělá a za předpokladu že má potřebn‎ý‎ počet hostů může tato forma b‎ý i rentabilní.


Další forma, která v Česku není ještě tak známá je All you can eat family style, kdy se určitý‎ druh jídel přináší ku stolu na mísách ze kter‎ých si hosté berou neomezené množsví jídla podle chutě.


Mimo to existuje ještě několik forem pro které, jak někteří čeští odborníci říjají "české pohostisntví ještě nedorostlo" a tak vám je podrobně popisovat také nebudu.


Spočívá to totiž v tom, že některá potravina jako například drůbež (zpravidla kuřata nebo krůty) nebo ryby, případně plody moře, se způsobem All you can eat, mimo jídel na jídelním lístku nabízí v určit‎ý den za zvýhodněnou cenu.


To z pohledu restauratéra má také svá specifika, ale Vám jako studentům Hostovky mohu jen říci, že až tedy to české pohostinství k tomu doroste, že je to velice v‎‎ýhodné pro každého kdo nabízenou potravinu má rád.


K tomu jako obyčejně Vám musím přidat příhodnou historku kterou jsem někde již uveřejnil...


CHINESE BUFFET

Případová studie


Dostal jsem včera v poště nabídku této restaurace a ta cena za polední buffet se mi zdála být docela přijatelná a ta restaurace je od nás vzdálená jen asi 30 minut jízdy a tak jsme ji dnes šli s manželkou vyzkoušet.


Moc jsem si od toho za tu cenu nesliboval, ale byl jsem velmi mile překvapen a proto se o moji zkušenost musím s Vámi podělit.


Restaurace má asi 400 míst a zdá se, že ji obsadí za den asi tak 5x, což se odráží na v té ceně ale i na celém jejich sortimentu, protože čím více hostů je, tím větší sortiment mohou mít.


Restaurace otevírá denně v 10:30 a zavírá ve 23:00 a v neděli ve 22:00. Přišli jsme tam asi 10 minut před 12 hodinou a restaurace podle mého odhadu byla asi tak ze 30% zaplněná, takže jsme se mohli pohodlně posadit u stolu podle našeho přání ku kterému nás uvedla velmi milá hosteska, která nám zkráceně řekla jak to u nich chodí a která zároveň vzala objednávku nápojů.


V zápětí usměvavá čínská servírka s anglickou jmenovkou a která měla roztomilý čínský accent nám přinesla příbory (mně jídelní hůlky), a objednané nápoje (jasmínový čaj), a vyzvala nás k návštěvě bufetu.


Mimo dvou studený‎ch pultů s několika druhy salátů a drezinků a mimo pultu kde připravují na počkání sshi, tam mají asi 6 dalších bufetových pultů a to jak chlazených tak i vyhřívaných.


Chtěl jsem ty pulty vyfotografovat, ale jeden z vedoucích mně upozornil na to, že se ty pulty fotografovat nesmí. Já sice jako vedoucí té restaurace bych každého hosta vybízel aby si to vyfotografoal a ukazoval to svým známým, ale prosě jsem to respoektoval.


Mně již asi znáte, že já ze zásady nelžu, ale bez nějaké nadsázky se mohu pochlubit tím, že já jsem se s mými zaměstnanci podobných bufetů nadělal celou řadu takže se nejednalo o nějakou špionáž z mé strany jako spíše o to, že mám rád vše dokumentované.


Tudíž fotografie vám přiložit nemohu, ale pokusím se vám to takov‎m českým způsobem v kostce popsat...


Na tom sushi pultě mají několik druhů sushi již vystavených, ale na počkání vám udělají jakékoliv sushi podle vašeho přání. Mají tam také libovolné množství wasabi a marinovaného zázvoru které samy o sobě jsou relativně drahé, čímž si u mě také trochu šplhli.


Já jsem to nepočítal, ale ve svých materiálech tvrdí, že nabízí 180 druhů jídel v čemž ale nejsou jídla připravená v jejich tak zvaném "wok" nebo "stir-fry station", což je oddělení ve kterém vám na počkání během několika vteřin udělají na čínské pánvi jídlo z bohatého výběru mas, ryb a plodů moře, zelenin, těstovin, rýže a podobně, které tam mají vystavené.


Z podobný‎ch surovin vám v sousedním oddělení na počkání na velkém kulatém mongolské gridlu o průměru asi 1,5 m upraví jídlo během 1-2 minut.


To ale není vše. Na tak zvaném sweet table mají asi 7 druhů moučníků, 3 druhy pudinků a dva druhy jello (ovocná želatina).


Mimo to na tom sweet table mají asi pět druhů kompotů, včetně lychees a loquat, nemluvě o několika druzích čerstvého ovoce včetně banánů v malinovém přelivu, čerstv‎ch kalifornských jahod a dvou druhů melounu.


Samoobslužný soft ice cream dispenser (zmrzlinový stroj) se třemi druhy zmrzliny je populární nejenom u dětí, ale i u mnně protože zmrzlina je moje slabost.


Restaurace má bohatý výběr nealkoholických nápojů, limitovaný výběr vín, piv a čínských lihovin, které jsou ale účtovány zvlášť podobně jako čaje.


V celku musím tento bufet hodnotit jako velmi dobrý, chutný a atraktivně upravený. Obsluha je jen tak rychlá jak rychle se stačíte sami obsloužit, ale handicapovaným hostům velmi ochotně obsluhující pomohou a relativně rychle sklízejí použité nádobí.


Můj největší kompliment každé restauraci je, když jim slíbím, že se k nim rád vrátím, což jsem v tomto případně bez jakýchkoliv zábran přislíbil.


Mám-li být upřímný, tak se na moji příští návštěvu této restaurace již těším hlavně proto, že ač jsem se snažil, tak se mi nepodařilo ochutnat všechna jídla která tato restaurace nabízí.


Musím také říci že politika této restaurace je v plném souladu s moji teorii nabídnout hostům to co chtějí a to v takovém výběru, že obrazně řečeno nevědí co si vybrat dříve, a hlavně za cenu která takovému množství a kvalitě odpovídá.


Naše útrata za dvě osoby včetně 15% spropitného (za to odklízení použitého nádobí) byla $17, což při dnešním kurzu dolaru (2006) je zhruba 392,- korun.


Zajímalo by mně ale, kolik by takový bufet stál v kterémkoliv městě v ČR. Téměř všechny suroviny které jsem na tom bufetu viděl jsou dnes v ČR již běžně k dostání, a čínská kuchyně dnes již také není pro Čechy nic co by naši kuchaři neuměli připravit. Největší problem asi by byl potřebný‎ počet hostů.


Michael (Mike) Klima

Vrátit se na předchozí stránku

Koncept Steakgrill

Stránky první restaurace konceptu Steakgrill:


Steakgrill

s.jpg, 748B Koncept Steakgrill©

facebook

Počet návštěv

3160448
© 2007 - 2018, http://www.hostovka.cz