Univerzita pro hosty restaurací

Snahou Hostovky je zvýšit uvědomění našich hostů v tom, co jim patří a jak by se měli v restauraci chovat, aby se nedostávali do trapných situací. Takto vzdělaní hosté si u zaměstnanců v pohostinství získají daleko větší respekt.

Michael Dobromil Klíma
Michael Dobromil Klíma životopis
* 23. 6. 1928 až 15. 10. 2011
Zakladatel konceptu STEAKGRILL®, autor článků na Hostovce. Od poloviny roku 2018 vzniká tento web jako modernizace a revize původního webu Hostovky.
Brzy do postele, brzy vstát, propagovat se a tvrdě pracovat!
Životní krédo Mikea z originálního Early to bed, early to rise, work like hell and advertise!.

Kategorie článkůco-kdy-kde

Eighty six
28. září 2009
co-kdy-kde
Eighty six
Pane Klímo, vy se vytahujete, že pokud se týká pohostinství, že máte odpověď na všechno a když ne, tak že si prostě něco vymyslíte. Proto bych rád věděl, jestli víte, co znamená to číslo „86“ o kterém se v jednom svém pořadu „Ano šéfe“ zmínil pan Pohlreich a řekl, že je to anglický výraz, který znamená, že když je něco, nebo někdo „na odstřel“ že se řekne „eighty six“.
Fingerbowl
25. července 2009
co-kdy-kde
Fingerbowl
V jedné české příručce pro číšníky jsem našel tuto definici: malá nádoba naplněná vodou (možno i kouskem citrónu), kladená na stůl, aby hosté mohli opláchnout prsty.
Aemono
27. května 2009
co-kdy-kde
Aemono
japonské označení jídla které je podáváno s omáčkou. Takové jídlo obsahuje zeleninu, maso, plody moře a tofu. Plody moře a zelenina se napřed marinuje spolu s miso, sójovou omáčkou a sezamovými semínky. Některé zeleniny—brambory, dýně a fazole, například—se uvaří ve směsi cukru, zatímco jiné zeleniny se vaří v drůbežím vývaru ochuceném sójovou omáčkou.
Tofu
7. května 2009
co-kdy-kde
Tofu
Tofu, je jídlo které pochází z Číny a které ještě před několika málo lety bylo známé jen v Japonsku a ostatních asijských zemích, včetně Vietnamu, Koreje a Thajska, ale dnes si získává oblibu téměř po celém světě a dokonce i v České republice.
Kvásek
20. dubna 2009
co-kdy-kde
Kvásek
Kvásek je zahušťovací prostředek z hladké mouky a malého množství vody nebo mléka který se dá velmi snadno a rychle připravit, a který má své výhody.
Bain-marie
20. dubna 2009
co-kdy-kde
Bain-marie
Bain-marie je francouzské označení pro zařízení používané ve vědě a technice, ale i v kuchyni pro udržování potravin nebo materiálu při požadované teplotě pod bodem varu po potřebnou dobu.
Balsamický ocet
20. dubna 2009
co-kdy-kde
Balsamický ocet
Balsamický ocet se dnes díky kreativitě kuchařů a díky tomu, že jeden kopíruje od druhého stal nezbytným nejenom v Itálii nebo v italských restauracích, ale i v jiných dražších restauracích po celém světě, ale Italové vychutnávají balsamický ocet již po staletí.
Side Jobs
17. dubna 2009
co-kdy-kde
Side Jobs
Side jobs, česky vedlejší práce, jsou v pohostinství práce spojené s výkonem hlavní činnosti některých zaměstnanců.
Ambrosia
13. dubna 2009
co-kdy-kde
Ambrosia
Česky ambrosie. V řecké mythologii ambrosia byla potravou bohů na Olympu, jejichž nápoj byl nectar. Podle Hesioda a podle básníků kteří následovali, obyvatele Olympu se živili jen čistým vykrveným masem ambrosie a pili jen nektar, to je destilovanou rosu.
Sweet and Sour
9. dubna 2009
co-kdy-kde
Sweet and Sour
Česky sladko-kyselé, italsky agro dolce se vztahuje většinou k čínské kuchyni.
Suchá jíška
9. dubna 2009
co-kdy-kde
Suchá jíška
Naučil jsem se suchou jíšku připravovat za druhé světové války, kdy tuk byl na potravinové lístky a relativně drahý. Musím se ale přiznat, že ji někdy používám ještě dnes protože je velice „convenient“. Může se případně i ochutit, prostě má mnoho výhod.
A la
5. dubna 2009
co-kdy-kde
A la
à la(fr.) - česká kuchyně se od nepaměti vzhlížela ve francouzské kuchyni a proto není divu, že na českých jídelních lístcích se stále setkáváme s francouzskými výrazy.
Studený šok
5. srpna 2008
co-kdy-kde
Studený šok
Studený šok, anglicky cold schock, německy abschrecken, je způsob rychlého zchlazení vařených nebo blanšírovaných surovin za účelem okamžitého přerušení procesu vaření který probíhá v surovině i po jejím vyndání z vody.
No Host Bar
17. července 2008
co-kdy-kde
No Host Bar
Pokud neznáte jemné nuance angičtiny, tak byste si mohli myslet, že se jedná o bar, ve kterém není ani jeden host.
Open Bar
16. července 2008
co-kdy-kde
Open Bar
V přesném překladu open bar znamená otevřený bar, ale jako studenti Hostovky byste měli znát jemné nuánce tohoto výrazu, abyste se eventuálně nedostali do trapné situace. Při společenkých akcích na které budete eventuálně pozvání to vzásadě znamená že všechny nápoje, v četně koktejlů, jsou zadarmo. Hosté (guests) takovou pozornost (convenience) velice ocení a hostitel (host) neboli ten kdo takovou společenkou funkci pořádá, nebo za ni platí, má pocit, že hosté jsou spokojení.
Host Bar
16. července 2008
co-kdy-kde
Host Bar
Host bar je anglický výraz používaný v pohostinství, zejména v cateringu, který vyjadřuje že při společenských funkcích jako jsou bankety, svatby, promoce, případně jiné oslavy, se za nápoje podávané na baru neplatí.
Marbling
1. července 2008
co-kdy-kde
Marbling
Stravovací zvyklosti se mění a popularita grilování se v České republice rozrostla do Grilmanie, avšak potřebná osvěta podle mně zaostává.
Mesquite
28. dubna 2008
co-kdy-kde
Mesquite
V Americe bylo až donedávna oblíbené grilování steaků, ryb a langust na uhlí z různých aromatických dřev.
Barman
3. dubna 2008
co-kdy-kde
Barman
Jednou mi nepřišel do práce barman. Mně už to barmanství tak nejde a tak jsem zavolal jednoho kolegu jestli by mi nějakým barmanem mohl vypomoci. Řekl mi že jednoho má, že se jmenuje Jim a že je to vynikající barman, ale že jednak občas něco ukradne z kasy, že se taky rád napije, a že kouří podnikové cigára, což ale prý dělá většina jeho barmanů, ale tento navíc je homosexuál.
Cenotvorba
29. března 2008
co-kdy-kde
Cenotvorba
Výňatek z Provozního manuálu konceptu STEAKGRILL®. Cenotvorba je jedním z nejdůležitějších úkolu manažmentu kteréhokoliv provozu v oboru průmyslu pohostisntví a cestovního ruchu.
Bullshit
14. února 2008
co-kdy-kde
Bullshit
Já bych se chtěl přímo vsadit, že při státních zkouškách z angličtiny vám otázku co to je B.S. nikdo nedá.
Ecoflower
22. října 2007
co-kdy-kde
Ecoflower
Česky nejspíše "Ecokvětina" je jakýsi druh loga které vám pomůže rozeznat ekologicky-přátelský výrobek nebo služby.
Kuchařské knihy 2
5. srpna 2007
co-kdy-kde
Kuchařské knihy 2
Nejlepší kuchařka na světě - je tu! Auguste Escoffier - Moje francouzská kuchyně.
GI Pans
29. března 2007
co-kdy-kde
GI Pans
V článku o prime rib jsem se zmínil o GI pan a slíbil jsem vám, že vám o nich napíši více a jelikož bych na to eventuálně mohl zapomenout, tak vám to raději napíši hned teď.
Sotýrování
14. března 2007
co-kdy-kde
Sotýrování
Sotýrování, anglicky sauté, od francouzského slovesa sauter, je kuchařský výraz (hantýrka) pro techniku rychlého přehazování potravin v pánvi nad intenzivním teplem, zpravidla otevřeným ohněm.
Kuchařské knihy
23. ledna 2007
co-kdy-kde
Kuchařské knihy
Na stránkách www.labužník.cz se v těchto dnech rozvinula docela zajímavá diskuse vyprovokovaná Karmínkem který píše, že by ho zajímal názor jiných na množství kuchařek, a vyslovuje názor, že jich je až příliš mnoho a že jedno jak je ta kniha zaměřena.
Polotovary
29. listopadu 2006
co-kdy-kde
Polotovary
Polotovar,také zvaný konvenientní nebo příhodný výrobek, je buď koupený nebo vlastní výroby který usnadňuje nebo urychluje práci v kuchyni. Rozdíl je v ceně a případně ve kvalitě, přičemž neznamená, že polotovar vlastní výroby je lacinější nebo lepší.
Minutky
24. listopadu 2006
co-kdy-kde
Minutky
À la minute je francouzský výraz pro jídla připravená na objednávku tak zvané minutky, německy Zur bestelung, anglicky To order.
Liquid smoke
9. července 2006
co-kdy-kde
Liquid smoke
Na stránkách www.gastronews.cz se mně někdo zeptal co to je "liquid smoke". Nikdy by mě nenapadlo, že se na něco takového někdy někdo zeptá.
Jídelní emporium
2. listopadu 2005
co-kdy-kde
Jídelní emporium
Jako studenti Hostovky se budete muset dříve nebo později umět orientovat ve všech těch možných typech restauračních provozů abyste věděli co vám v každé restauraci nebo v každém novém konceptu za vaše peníze patří.
Finger food
21. července 2005
co-kdy-kde
Finger food
Výrazem finger foods se v Americe označují všechna jídla která se dají jíst rukou. Tudíž i jídla jako jsou smažená kuřata (Kentucky Fried Chicken), Fish and Chips, a nakonec téměř všechna jídla podávaná v provozovnách rychlého občerstvení typu fast food, jsou finger foods. Finger foods je například i náš párek, opečená klobása, párek v rohlíku, apod.
Omeleta s překvapením
26. června 2005
co-kdy-kdeomeleta
Omeleta s překvapením
Omeleta s překvapením (Alaska) je pojmenována podle jednoho ze států Ameriky. Francouzsky se nazývá omelette surrprise.
Bar za hotové neboli cash bar
16. července 2008
co-kdy-kdebarAmerika
Bar za hotové neboli cash bar
Cash bar, open bar , host bar nebo no host bar jsou slova, která většině běžných návštěvníku hotelů a restaurací nic neříkají. Cash bar v přesném překladu znamená „bar za hotové“. Je to výraz, se kterým se setkáte v pohostinství a v cateringu v anglicky mluvících zemích, zejména v Americe.
Jednohubky pro pobavení huby
5. února 2006
co-kdy-kdejednohubkapředkrm
Jednohubky pro pobavení huby
Jednohubky (francouzsky amuse-gueule, či také canapés) jsou malá, velice jednoduchá pikantní sousta, z masa, ryb, plodů moře, zeleniny a ovoce, podávaná také ke koktejlům. Jednohubky mohou být jak teplé, tak i studené. Zásadou je, že se dají jíst třeba i vestoje rukama.
Cestovní turistický průvodce neboli bedekr
27. listopadu 2005
co-kdy-kdeprůvodcekuchařské čepice
Cestovní turistický průvodce neboli bedekr
Bedekr je knižní cestovní turistický průvodce nebo cestopis. Bedekr je dalším důkazem, že se cestování neboli cestovní ruch nedá oddělit od pohostinství. Kdyby Bedekr neuváděl, kde se může člověk při svých cestách najíst, tak by asi dlouho nepřežil.
Italská dochucovací omáčka aioli
13. dubna 2009
co-kdy-kdeomáčkareceptItálie
Italská dochucovací omáčka aioli
Aioli je italská dochucovací omáčka, se kterou se běžně setkáte na českých jídelních lístcích. Je také k dostání v obchodech. V italské rodině si ale každá hospodyně dělá omáčku aioli sama.
Nejčetnější kategorie článků
životopis zbožíznalství ubytování restaurace a servis recept případová studie pohostinství o čem se nemluví o čem se mluví nápoje kuchyňské techniky konzulting koho se to týká kdo-kdy-kde jídla a jídelní lístky hygiena a sanitace historka gastronomie Francie etnické kuchyně etika co-kdy-kde Amerika