Michael Klíma na téma inápojeikoktejly7. července 2005

Hořký likér absint

Absint je zelený likér, k jehož přípravě se mimo jiné používá nahořklá dřevnatá rostlina Artemisia absinthium anglicky zvaná wormwood. Pro svou intenzivní anýzovou příchuť si absint vysloužil francouzský název anisette.

iZískat odkaz na článekhttps://www.hostovka.cz/absint?usp=sharingi Sdílet na Facebooku iNavrhnout úpravy článku

Absint se obyčejně ředil tak, že se kapal do sklenice přes cukr v perforované lžičce. Přes ten se pak přelévala voda, čímž se zakalila na barvu řídkého mléka. Proto v Novém Orleansu dostal absint jména jako Milky Way, Geen Opal či Herbabsaint. Ve Francii je absint také znám pod názvy pastis a anisette.

Absint byl vynalezen v Couvet ve Švýcarech Francouzem Dr. Ordinairem. Ten v roce 1797 prodal svůj recept panu Pernodovi, jehož jméno se stalo pro tento likér synonymem po celém světě. Nicméně v Palestině bylo již před tisíci lety známo hořké víno (absinthiatum) připravované z výše zmíněné rostliny, které se vlastně dá považovat za prvý míšený nápoj.

Obliba absintu

Absintu byly přičítány afrodiziakální účinky, čímž se stal se velice populární hlavně ve Francii a v Novém Orleansu v Carolině ve Spojených Státech Amerických.

V Americe se absint pro zjemnění chuti a vůně podává on the rocks, což ve volném překladu znamená „na útesech ledu“. Rock se v tomto případě totiž nepřekládá jako skála. Souvisí s termínem rock and roll, kde je odvozeno od rocking, neboli od kolébání nebo houpání.

V České republice se většinou prodává absint firmy Pernod. Nedá se ale říci, že by u nás byl absint nějakým hitem. Lidé, kteří ho neznají, jeho chuť přirovnávají k mazání na bolavé nohy. A ti, kteří ho znají, si ho dávají velmi zřídka.

Zákaz absintu

Na přelomu století byly však u absintu zjištěny účinky škodlivé lidskému zdraví a silné návykové vlastnosti. Na základě toho Belgie zakázala prodej absintu v roce 1905.

Švýcarské úřady v roce 1910 prodej absintu rovněž zakázaly. To sice po známém soudním procesu sedláka Jana Landfreje, který údajně pod vlivem absintu zavraždil manželku a své děti.

Ve Spojených státech amerických přišel zákaz prodeje absintu v platnost také v roce 1910. Zde byl absint nahrazen likéry s anýzovou příchutí jako je Ojen vyráběný ve Španělsku, a v roce 1934 likérem Herbsaint, který vyráběl v Novém Orleansu lékárník J. Marion Legendre.