Francouzská cibulová polévka

Francouzská cibulová polévka (Soupe à l'oignon) je jedna z nejstarších, nejlepších a nejjednodušších francouzských polévek, ale nevěřili byste tomu, jak tuto vynikající polévku dokáží čeští kuchaři ještě více zjednodušit a vylepšit.

  • i
  • i
  • ihttps://www.hostovka.cz/francouzska_cibulova_polevka?usp=sharing
  • i

Já většinu jídel, která ti naši kuchaři vylepšují nebo zjednodušují fotografuji, ale fotografii polévky, kterou mi pod tímto názvem za 25.- Kč podali v restauraci hotelu Amálka ve Straškově-Vodochody bohužel nemám, ale zpět tam kvůli tomu nepůjdu, a tak vám ji alespoň popíši.

V relativně velkém polévkovém šálku bylo, podle českých státních norem, asi 0,33 l jakési vlažné, kalné tekutiny, bez jakékoliv chuti, ve které plavaly malé kousky nedefinovatelné zeleniny. Na tom šálku byl podšálek, na kterém byla hrst nějakého záhadného strouhaného sýra, a na stejném talířku bylo asi 7 kostiček ve fritéze upraženého chleba.

To že by se naše servírka zeptala, zda je vše v pořádku, jsem neočekával, protože asi k tomu neměla odvahu. A tak mi to nedalo a řekl jsem ji, že jsem v Česku ochutnal i jiné „lahůky“, ale toto že je největší šlichta jakou jsem kdy viděl. Něco takového, aby z hostů ti čeští kuchaři dělali úplné idioty, by mělo být podle mě trestné. Podle mě problém ale je, že hosté nejsou ještě natolik sofistikovaní, aby tu špatnou kvalitu rozeznali a případně si stěžovali a mimo těch hostů není žádná instituce, která by upadající úroveň českého pohostinství mohla kontrolovat.

Česká obchodní inspekce, přesto že tomu vůbec nerozumí, rajtuje na vahách porcí, ale na to, aby kontrolovali, zda lidé dostanou za své peníze kvalitu, která jim patří, na to prostě nemají. Kvalitou jídel v restauracích se nezabývá ani Československý svaz kuchařů v Praze, ani Asociace kuchařů AKC ČR, a o gastronomické sekci AHR ani nemluvě, protože těm se nedaří ani kontrolovat kvalitu těch Czech Specials, tudíž kvalita jídel, v České republice, až na nějaké výjimky, je prostě unter Hund. No, a o tom, jestli některý provozovatel pohostinství dodržuje nějaké zásady gastronomie, se nedá také vůbec hovořit.

A proto mi nezbývá než se ptát, co se stalo se starou dobrou českou kuchyní? Co se stalo s naší bývalou vysokou odborností a se stavovskou ctí? Kde jsou všichni ti vyučení kuchaři s maturitou případně s doktorátem? Kde jsou všichni ti slavní mistři kuchaři, číšníci, barmani a someliéři, které každým rokem již po 20 let vyhlašujeme? Kde jsou absolventi všech těch odborných učilišť a hotelových škol v četně těch vysokých?

Více než 20 let soutěžíme o nejlepší knedlík, nejlepší kotlíkový guláš, nejlepší svíčkovou a dokonce i o nejlepší bigoš, ale kvalita našich kuchyní ze dne na den upadá. Kde jsou ti kuchaři kteří ve světě vyhrávají jednu medaili za druhou? Kde jsou všichni ti kuchaři a komedianti, kteří se producírují na těch všemožných televizních pořadech? Kde jsou všechny ty osobnosti české gastronomie, které na svých stránkách www.gastronews.cz , nevím podle jakých kriterií, nominuje pan Řezáč.

Proč ti nechodí do restaurací a nekritizují to, co se dělá špatně, ale né tím způsobem jakým byl ten pořad Ano šéfe, ve kterém pan Pohlreich z těch, kteří do doby než k nim přišel všechno dělali úplně špatně, a kterým po třech dnech dal nálepku nejlepší restaurace. Nakonec díky pořadu Na nože máme jako jediní na světě kuchaře Supermana, který vyhrál milion korun a tím pádem také hned šel od válu.

Já vím, že si myslíte, že nemám pravdu, nebo že to přeháním, ale doufám, že tento můj příspěvek někdo opět uveřejní po deseti nebo dvaceti letech, aby bylo vidět zda jsem to přeháněl nebo ne.

Příbuzné články

Blackdog cantina
30. července 2011
io čem se mluví
Blackdog cantina
11.7.2011 jsem přiložený článek napsal na stránkách www.cestovní-ruch.cz, ktré jsou více méně určeny odborníků, takže nějací novináři je nečtou. Včera jsem ale mluvil s jedním kolegou, který mě v mé teorii utvrdil. Nějaký novinář mu údajně pěl ódy na restauraci BLACKDOG CANTINA v Berouně.
Blackdog cantina, /blackdog_cantina
Šéf na grilu
28. července 2011
io čem se mluví
Šéf na grilu
Úvodem bych chtěl říci, že ani já jídla netvořím, a ani nejsem nějakým recenzentem kuchařských knih, protože na to nemám čas, ale mohu vám říci, že za těch 70 let kdy kuchařské knížky, a to nejenom české čtu, toho o kuchařkách, a zejména o receptech a formách jejich psaní něco málo vím, a umím rozeznat koukol od plevele a proto nemohu mlčky přejít když někdo jako je Zdeněk Pohlreich, náš samozvaný nejvyšší kuchař, známý z pořadu ANO ŠÉFE a NA NOŽE, se teď na televizi producíruje jako odborník na grilování a o který ve své knize ŠÉF NA GRILU, píše úplné bludy.
Šéf na grilu, /sef_na_grilu
U nás si nikdo nestěžuje
23. července 2011
io čem se mluví
U nás si nikdo nestěžuje
Já vím, že v Česku si nikdo nestěžuje, protože Češi byli socializmem vycvičeni již předem se vším souhlasit. Já jsem sice také Čech, ale protože jsem nesouhlasil, tak teď za trest žiji v Americe. Jsem tudíž Americkým občanem a zkažený Amerikou natolik, že si stěžuji, pokud k tomu mám důvod, a to na všechno, kdykoliv, a kdekoliv, ale zatím jsem si nikdy nestěžoval v Česku, kde v poslední době, opět jako český občan, přechodně žiji.
U nás si nikdo nestěžuje, /u_nas_si_nikdo_nestezuje
Francouzská cibulová polévka
19. července 2011
io čem se mluví
Francouzská cibulová polévka
Francouzská cibulová polévka (Soupe à l'oignon) je jedna z nejstarších, nejlepších a nejjednodušších francouzských polévek, ale nevěřili byste tomu, jak tuto vynikající polévku dokáží čeští kuchaři ještě více zjednodušit a vylepšit.
Francouzská cibulová polévka, /francouzska_cibulova_polevka
Společenské funkce
17. října 2010
io čem se mluví
Společenské funkce
Přehazuji to tu jako horkou bramboru. Jsou totiž věci, o kterých se nemluví, a o tom, že by se o nich psalo, se nedá někdy ani uvažovat. V Americe se v každé společnosti může mluvit například o jídle, o sexu a o sportu, ale politika a náboženství je tabu.
Společenské funkce, /spolecenske_funkce
Krádeže
20. září 2010
io čem se mluví
Krádeže
Nejvíce v EU kradou Češi, DNES Sobota 11. září 2010. What a BS! Téměř autentický článek pod názvem Češi kradou v obchodech nejvíc z Evropy vyšel již 11. 10. 2006, AUTOR: (čtk, eko)
Krádeže, /kradeze
Na zámku a v podzámčí
10. září 2010
io čem se mluví
Na zámku a v podzámčí
Vážení studenti Hostovky, přeposílám zde moji stížnost na ubytování v hotelu Chateau Kotěra kterou jsem jim poslal již podruhé 12.8.2010 a na kterou mi dosud neodpověděli.
Na zámku a v podzámčí, /na_zamku_a_v_podzamci
Americké pohostinství
10. září 2010
io čem se mluví
Americké pohostinství
Vážení studenti Hostovky, já se netajím tím, že jsem Čechoameričan, a také se netajím tím, že mám dilema s tím, na co mám být pyšný a za co bych se měl stydět.
Americké pohostinství, /americke_pohostinstvi
Po národ
24. března 2010
io čem se mluví
Po národ
Já vím, že by si člověk neměl dělat do vlastního hnízda, ale já nejsem pokrytec a tak to řeknu tak jak to vidím, a sice že někdy se ve světě musím stydět za to, že jsme Čech. Na omluvu Čechů musím ale říci že za to vlastně nemohou. Češi, kdysi respektovaný národ v celé Evropě, se díky socialismu dostali na úroveň národů které se za národy ani nepočítají, což si sice uvědomují, ale nic pro to nedělají.
Po národ, /po_narod
Pochoutky s ocasem
25. ledna 2010
io čem se mluví
Pochoutky s ocasem
HN. IHNED. CZ, 22.1.2019, Autor článku Petra Pospěchová, autor receptu šéfkuchař Titus Eliáš
Pochoutky s ocasem, /pochoutky_s_ocasem
Jak se stát sofistikovaným hostem
23. ledna 2010
io čem se mluví
Jak se stát sofistikovaným hostem
Sofistikovanost má několik významů a my se zde budeme zabývat sofisitkovaností v pohostinství.
Jak se stát sofistikovaným hostem, /sofistikovany_host
Kritika
23. ledna 2010
io čem se mluví
Kritika
KRITICI, FOOD CRITICS, RECENZENTI, FOOD COLUMNISTS, AUDITOŘI, MYSTERY SHOPPERS, FOOD WRITERS, RESTAURANT CRITIC a neposlední řadě STĚŽOVATELÉ jsou lidé které poutá jedno pouto, a to je jídlo.
Kritika, /kritika
Velká huba
21. prosince 2009
io čem se mluví
Velká huba
Důležitost krájení si uvědomoval již prehistorický člověk. Po objevení ohně mu došlo, že sice může toho mamuta opékat na rožni celého, ale že pokud ho nakrájí na steaky, že je může grilovat lépe a radostněji.
Velká huba, /velka_huba
Šizení
29. dubna 2008
io čem se mluví
Šizení
Šizení v restauracích není nic nového a je staré jak to pohostinství samo. Šidí se všude na celém světě a mně to můžete věřit, protože to vím z vlastní zkušenosti. Nemohu sice říci, že šidí každý, ale vždycky se někdo najde. Když to není sám majitel který šdí zaměstnance, tak jsou to někteří zaměstnanci kteří nakonec někdy šidí jak ty hosty, tak i toho majitele, a někdy šidí i ti hosté, neboli každý šidí každého. Samozřejmě že jsou výjimky, což musím vždy dodat, protože by mně hned někdo napadl, že on nešidí. V některých případech na to šizení máte důkaz v podobě účtenky, a proto se teď tolik diskutuje o zavedení kontrolních pokladen a povinnosti dávat na vše účtenku, ale tu si také můžete strčit za klobouk i když je na ni nějaká chyba, protože byste museli dokázat, že ta chyba byla úmyslná.
Šizení, /sizeni
Úpadek tradičních francouzských restaurací
24. prosince 2009
io čem se mluvíiFrancie
Úpadek tradičních francouzských restaurací
Jak jsem se dočetl na internetu, tak jen za první tři měsíce v r. 2009 zbankrotovalo ve Francii asi 3.000 restaurací, kaváren a barů. Počet francouzských restaurací, které zbankrotovaly, stoupl ve srovnání s loňskem o 25 % a počet kaváren, které byly nuceny zavřít, stoupl o 56 %.
Úpadek tradičních francouzských restaurací, /francouzske_restaurace