Tequila

Já si myslím, že Češi jsou v zásadě kujóni protože například rum dokáží udělat stejně dobrý, ne-li lepší než ten dovezený, ale Tequila je podle mě úplně jiné zvíře a pochybuji, že se Čechům někdy podaří tequilu udělat takovou jakou ji dělají v Mexiku a mně to můžete věřit, protože já jsem to tam při mé poslední návštěvě Mexika tak trochu okoukl.

Tequila, ještě donedávna známá jako zvláštní exotický nápoj, je dnes v Mexiku nejznámějším alkoholickým nápojem, ale před příchodem Španělů zde ještě neexistovala.

Tehdy Aztekové dělali pulque, které se připravuje fermentací maguey (americký agave kaktus)
Tehdy Aztekové dělali pulque, které se připravuje fermentací maguey (americký agave kaktus)

Je to mléku podobný nápoj téměř se stejným obsahem alkoholu jako pivo a který je stále ještě populární. Při jeho "fermentaci" se do něj přidává různé ovoce jako například jahody a ananas, které dávají poněkud atraktivnější chuť, i když se tím moc nezmírní charakteristická kyselá vůně.

Po dobytí Mexika španěly, byla zavedena destilace lihu a v krátké době všechny pálenky, které se pálily z modrého agave, nebo tequilana, které roste divoce hlavně ve státě Jallisco, dostaly jméno od malé obce v této oblasti.

Méně známý je podobný nápoj zvaný mezcal, který se dělá z jiného druhu agave z regionu Oaxaca v severním Mexiku. Má poněkud ostřejší chuť. Všeobecně známá mylná domněnka je, že oba nápoje, jak tequila tak i mezcal, se dělají z kaktusu. Aagave patří do skupiny šťavnatého Amaryllidacea, zatím co kaktus, který je také šťavnatý, patří do vlastní skupiny.

V minulosti, jak tequila tak i mezcal, byly destilovány v malých destileriích, a produkt byl většinou "syrový", a příčinou mnohých kocovin. Dnes je výroba ve velkých destileriích kontrolována, a kvalita této tequily si v ničem nezadá s jinými dobrými destiláty. Mezcal ale není tequila, i když na regálech v obchodech s lihovinami najdete mezcal hned vedle tequily, od které ho rozeznáte velmi snadno. Mezcal, označovaný často jako Gusan rojo (červený červ), má, jak si snadno povšimnete, na dně láhve podivně zkrouceného malého bílého červa, což napovídá, že se nejedná o tequilu, ale o její sestřenici, mezcal.

Mexičané mezcal nepijí, ale mají velkou jundu z toho když vidí nějakého gabacha (něco jako zelenáč), utrácet peníze za něco co chutná jako petrolej. Navíc si umí představit ten pocit, když se někdo ráno probudí s prázdnu láhví od mezcala vedle postele, ve které není už ten červ. Říkají tomu Montezumova pomsta za anexi Texasu.

Tequila je většinou bezbarvá pálenka s obsahem 40% alkoholu (80 proof). Některé tequily označené jako añejos (uzrálé), které jsou ponechány nějaký čas ve vypálených dubových sudech, mají zlatovou barvu. Tyto tequily jsou nejlepší když se pijí jen tak, nebo s přidáním limetkové nebo citrónové šťávy, a dobře vychlazené. Nepijí se ale najednou, nýbrž se pomalu usrkávají.

V Mexiku je dnes zhruba asi 120 druhů tequily mezi nimiž neznámější jsou Patrón, Harradura, Chinaco, Porfidio, Sauza, Curevo Tradicional a daĺší které se prodávají od do za láhev o obsahu 0.75 cl. Některé druhy jako Cuervo, Montezuma, Pepe Lopez, Juares, Rio Grande a Sauza, které "zrají" v dubových sudech 8 až 12 let, jsou o mnohem dražší a cena nebo za láhev vás nesmí překvapit.

Jak se pije tequila?

Tequila kdysi nebyl zrovna ten nejlepší nápoj. Měla dosti nepříjemnou vůni která se musela něčím přehlušit a z toho vynikl klasický způsob jejího pití se solí a limetkovou šťávou. Měl jsem to okoukané z mexických kovbojek, ale přesto mi někdy nebylo jasné co to ti Mexičané s tou tequilou vlastně dělají, až mně to jeden můj mexický kolega naučil.

Postupujeme následovně:

 1. Hřbet levé ruky mezi palcem a ukazováčkem trošku olízneme. Na olíznuté místo nasypeme trochu soli, která se tam tou vlhkostí udrží. Jestliže jste "levičáci" udělejte to na pravé ruce.
 2. Olízněte sůl.
 3. Napijte se tequily kterou máte ve sklenčce v protilehlé ruce.
 4. Kousněte do osminky limetky nebo citrónu a vysajte trochu šťávy.
 5. Řekneme "Ách" a vychutnáme tu lahodu!

Dnes ale tequila je lahodný nápoj, který se dá pít přímo, nebo jen na ledu, ale její pití se solí a limetkovou šťávou je stále velice populární. Je to usnadněno tím, že okraj vysoké 2 dl sklenky, ve které se tequila podává, se namočí do limetkové šťávy, pak do soli, která vytvoří slanou krustu kolmé okraje sklenky. Nakonec se okraj ještě ozdobí osminkou citrónu, která se do okraje sklenky zapíchne. Pije se tak, že šťávu z osminky limetky nebo citrónu která je na sklence, vymačkáme do tequily, kterou pak usrkáváme a přitom pootáčíme sklenkou, abychom vychutnali i slanou krustu.

Mexické koktejly

Bílá bezbarvá tequila se přímo nabízí k přípravě koktejlů.

Večeře u lidí kteří nemusí jít po jídle ještě pracovat, případně i oběd, začíná vždy nějakým oblíbeným koktejlem. Většina mexických koktejlů, díky velkému výběru citrusových nebo jiným šťáv a džusů, je osvěžující, obzvláště pokud to nepřeženete s obsahem alkoholu.

V některých restauracích, obzvláště tam, kde podávají tyto koktejly na ledové tříšti o to nemusíte mít obavu. Tyto koktejly jsou tak oblíbené, že si je lidé objednávají ve skleněných džbánech, ale nemyslím si, že by se po nich někdo opil, protože tolik zase té tequily v nich nikdy není.

Margarita

Mezi koktejly připravovanými z tequily je Margarita bezesporu na prvém místě. Mexické restaurace v Americe udávají, že 50% z celkových tržeb za lihoviny, je tržba za Margaritu, což je 20% z celkových tržeb za jídla a nápoje.

O původu margarity bylo napsáno mnoho teorií ale nevěrohodnější se mně zdá být tato...

Podle Leslie Stigers byla mezi kráskami, které se v roce 1948 objevovaly na plážích Acapulca, velice populární Margarita Sames, která vytvořila drink z tequily, Cointreau a limetkové šťávy. Acapulco bylo tehdy známým "zapadákem" bohatých Američanů. U Margarity a jejího manžela Billa se často scházely takové osobnosti jako Nicky Hilton, Lana Turner a John Wayne.

Během jednoho takového setkání v době vánoc, Margarita udělala její drink. "Chtěla jsem udělat nějaký denní osvěžující nápoj... jakýsi koktejl, kterých by člověk mohl vypít i několik", vzpomíná: "Vzala jsem proto mé dvě nejoblíbenější lihoviny Cointreau a tequilu, a smíchala jsem je dohromady."

Ukázalo se, že Cointreau dalo drinku tu správnou sladkost a že tequila, bez pochyby ten nejpopulárnější nápoj v Mexiku, se velmi dobře snoubila s Cointrem.

Netrvalo dlouho, a Margarita se objevila na nápojovém lístku restaurace na letišti v Acapulcu, a pak už to šlo jako lavina, a dnes se Margarita připravuje z tequily a Cointreau v různých poměrech a presentacích.

 • iAutor: Michael Klíma
 • iDatum vytvoření: 3. listopadu 2006

Příbuzné články


  Pití vína a jeho vliv na zdraví
21. prosince 2006
inápoje
Pití vína a jeho vliv na zdraví
Jako studenti Hostovky byste měli něco vědět o víně a proto se k vínu budeme ještě několikrát vracet, ale dnes si řekněme, jak zdravé či škodlivé pití vína vlastně je.
Pití vína a jeho vliv na zdraví , /piti_vina_a_zdravi

  Tequila
3. listopadu 2006
inápoje
Tequila
Já si myslím, že Češi jsou v zásadě kujóni protože například rum dokáží udělat stejně dobrý, ne-li lepší než ten dovezený, ale Tequila je podle mě úplně jiné zvíře a pochybuji, že se Čechům někdy podaří tequilu udělat takovou jakou ji dělají v Mexiku a mně to můžete věřit, protože já jsem to tam při mé poslední návštěvě Mexika tak trochu okoukl.
Tequila , /tequila

  Ochutnávka vína
19. září 2005
inápoje
Ochutnávka vína
U příležitosti semináře PŘÍPRAVA STEAKŮ budou účastníci mít příležitost ochutnat několik chilských vín presentovaných paní Ing. Evou Staňkovou v zastoupení firmy TRUMF International s.r.o.
Ochutnávka vína , /ochutnavka_vina

  Piña Colada
4. září 2005
inápoje
Piña Colada
některé koktejly se v Česku a na Slovensku nemohly kdysi připravovat protože nebyly potřebné suroviny. Dnes ale tento problém není a tak možná si budete moci dopřát jeden z mála koktejlů který chutná i mně a to je Piña Colada.
Piña Colada , /pina_colada

  Historie koktejlu Martini
27. února 2006
inápojeikoktejly
Historie koktejlu Martini
Pravděpodobně žádný jiný koktejl není tak známý jako Martini. Dejte se na baru do řeči s kterýmkoliv hostem a zmiňte se o Martini a v tom okamžiku dostanete další z milionů receptů, za který jsou jeho vyznavači ochotni bojovat.
Historie koktejlu Martini , /martini

  Hořký likér absint
7. července 2005
inápojeikoktejly
Hořký likér absint
Absint je zelený likér, k jehož přípravě se mimo jiné používá nahořklá dřevnatá rostlina Artemisia absinthium anglicky zvaná wormwood. Pro svou intenzivní anýzovou příchuť si absint vysloužil francouzský název anisette.
Hořký likér absint , /absint

  Koktejly a barmanství
12. listopadu 2005
inápojeikoktejlyizkušenosti
Koktejly a barmanství
Občas jsem se díval na barmana Karla Kroupu zvaného Charlie, o kterém jsem si ve svých 14 letech myslel, že je největším barmanem na světě. Pozoroval jsem ho, když mixoval koktejly, a snil jsem o tom, že jednoho dne budu také takovým slavným barmanem jako je on. Tento sen se mi však nikdy nesplnil.
Koktejly a barmanství , /koktejly

  Omáčka bešamel a její varianty
13. ledna 2006
ijídla a jídelní lístkyiomáčkairecept
Omáčka bešamel a její varianty
Omáčku bešamel oficiálně vynalezl správce královského dvora Ludvíka XIV., markýz Louis de Béchameil de Nointel (1630–1703). Je ale více než pravděpodobné, že si Francouzi tuto omáčku přivlastnili od Italů. V Itálii byla tato omáčka již několik století před tím.
Omáčka bešamel a její varianty , /besamel

  Správná velikost porce
2. září 2006
ijídla a jídelní lístky
Správná velikost porce
Žádný úřad, instituce, strana a vláda nám dnes již nemůže diktovat, jak velké by porce měly být. Jediný, kdo určuje velikost porcí, je spotřebitel.
Správná velikost porce , /velikost_porce

  Citróny
29. srpna 2007
izbožíznalství
Citróny
Citrón, italsky limone, anglicky lemon, německy zitrone, je dnes používaný po celém světě. Jak k přípravě jídel a nápojů, tak i k jejich ozdobě.
Citróny , /citrony

  Tvorba cen
19. září 2011
ikonzulting
Tvorba cen
Vaření nezačíná nákupem, jak tvrdí náš samozvaný chef Pohlreich. vaření začíná plánem neboli jídelním lístkem. Tvorba jídelního lístku začíná zbožíznalstvím, psychologií nákupu potravin, tvorbou receptur a tvorbou cen, i když ne vždy v tomto pořadí. ale v žádném případě nějaké komediantství nestačí a je k tomu v každém případě potřeba nějaký know how.
Tvorba cen , /tvorba_cen

  Mezinárodní kuchařské tituly
24. září 2010
igastronomie
Mezinárodní kuchařské tituly
Kuchařské tituly jsou mnohdy odvozeny od takzvaných kuchyňských brigád založených Augustem Escoffierem. Také mohou mít obecnější význam v závislosti na jednotlivých kuchyňských funkcích nebo technikách.
Mezinárodní kuchařské tituly , /kucharske_tituly

  Používání klubových talířů
5. července 2007
irestaurace a servis
Používání klubových talířů
Klubové talíře jsou velké, kulaté ozdobné porcelánové, kovové, stříbrné, nebo dokonce i dřevěné talíře o průměru 30 až 33 cm. Dávají se na každé místo u stolu místo prostírání. Klubové talíře pocházejí z anglického base plates nebo service plates a ve světě jsou známy jako Platzteller (německy) anebo také Assiette de présentation (francouzsky).
Používání klubových talířů , /klubove_talire

  Krátký a dlouhý týden
18. června 2006
ipřípadová studie
Krátký a dlouhý týden
Hostovka jak název napovídá je v zásadě určena hostům nebo těm kteří se sofistikovanými hosty chtějí stát. Při této snaze se ale nevyhneme nutnosti porozumět tomu jak některé věci v tom našem pohostinství fungují.
Krátký a dlouhý týden , /kratky_a_dlouhy_tyden

  Hovězí Stroganov s hranolky
21. prosince 2005
ijídla a jídelní lístky
Hovězí Stroganov s hranolky
Se Stroganovem jsem se poprvé setkal v Moskvě kolem roku 1954. Od té doby jsem ho jedl jak v Sovětském svazu, tak i jinde ve světě. Stroganov byl vynalezen dvorním kuchařem carského dvora Sergejem Stroganovem za vlády ruské carevny Kateřiny Veliké.
Hovězí Stroganov s hranolky , /stroganov

  Druhy a příprava krabů
5. srpna 2005
ijídla a jídelní lístkyireceptikrabi
Druhy a příprava krabů
Každý krab pochází z relativně velké rodiny. Krabí samice, která byla oplodněna krabím samcem (v době, kdy byla nahá bez krunýře), po nějaké době snese několik miliónů vajíček. Tato vajíčka vytvoří oranžovou hmotu, která je přichycena ke spodnímu krunýři samice po dobu asi patnácti dnů. Poté se každé vajíčko stane volně plovoucí „lahůdkou“.
Druhy a příprava krabů , /krabi

  Steaky stupeň propečení
21. června 2009
ikuchyňské techniky
Steaky stupeň propečení
V diskuzi o tom, jak velké mají byt porce jídel a zda musíme váhu nebo hmotnost porci na jídelních lístcích uvádět, jsem se velice krátce zmínil o steacích.
Steaky stupeň propečení , /steaky_stupen_propeceni

  Význam slova banket a banketní
23. října 2008
igastronomieibanket
Význam slova banket a banketní
Banket je jeden z nejvíce (nesprávně) používaných výrazů. Pochází ze slova lavice (francouzsky la banc), na které se při společných večeřích kdysi sedávalo. Banketem dnes označujeme společné stolování při mimořádných, oficiálních nebo slavnostních příležitostech (anglicky party).
Význam slova banket a banketní , /banket

  Obloha
9. prosince 2005
ijídla a jídelní lístky
Obloha
Na téma "obloha" v české kuchyni jsem napsal v odborném tisku více než je zdrávo a přesto že to všechno bylo v dobrém úmyslu tak jsem si vlastně udělal ještě více nepřátel a to hlavně mezi kuchaři a tak jsem to více méně vzdal protože jako více takových snah to nikam nevedlo.
Obloha , /obloha

  Způsoby krájení potravin
22. července 2008
igastronomieikrájeníiČína
Způsoby krájení potravin
Důležitost krájení potravin si již uvědomoval člověk v pravěku, a to ještě před objevením ohně. Tehdy zjistil, že se mu kusy mamuta lépe jedí nakrájené na steaky.
Způsoby krájení potravin , /krajeni

  Hotovky a minutky v českých restauracích
8. června 2006
ijídla a jídelní lístkyihotovkyiminutkyiobloha
Hotovky a minutky v českých restauracích
Hotovky jsou jídla připravovaná zpravidla ve větším množství a mnohdy relativně komplikovanými a zdlouhavými technikami. Ve většině případů je vaří někdo s alespoň základními znalostmi. Hotovky jsou také připravovány z potravin, které rychlými technikami nelze zpracovat.
Hotovky a minutky v českých restauracích , /hotovky_a_minutky

  Podávání polévek
1. května 2008
ijídla a jídelní lístkyipolévky
Podávání polévek
Polévky se typicky podávají v polévkových nebo bujónových šálcích, případně na hlubokých talířích. Někdy se také podávají v takzvaných polévkových terinách, z kterých si hosté mohou podle chuti nabrat sami.
Podávání polévek , /podavani_polevek

  Dětské jídelní lístky
12. května 2006
ijídla a jídelní lístkyidětiipřípadová studie
Dětské jídelní lístky
Nepodceňujte inteligenci dětí. Některé děti, jako například moje vnoučata, chodí do restaurací možná častěji než někteří zaměstnanci v pohostinství. Byli byste překvapeni, jaké mají gastronomické znalosti.
Dětské jídelní lístky , /detske_listky

  Eighty six
28. září 2009
ico-kdy-kde
Eighty six
Pane Klímo, vy se vytahujete, že pokud se týká pohostinství, že máte odpověď na všechno a když ne, tak že si prostě něco vymyslíte. Proto bych rád věděl, jestli víte, co znamená to číslo „86“ o kterém se v jednom svém pořadu „Ano šéfe“ zmínil pan Pohlreich a řekl, že je to anglický výraz, který znamená, že když je něco, nebo někdo „na odstřel“ že se řekne „eighty six“.
Eighty six , /eighty_six

  Plody moře a krevetky
22. července 2005
ijídla a jídelní lístkyikrevetky
Plody moře a krevetky
Francouzsky Fruit de Mer, německy Meeresfrüchte, italsky Frutti di Mare. Plodům moře se někdy říká mořské ovoce, na čemž nakonec není nic špatného a každý ví čem mluvíte. Anglicky se jim říká seafood, protože když napíšete sea food, tak si lidé myslí, že jste chtěli říci see food, což by znamenalo vidět jídlo.
Plody moře a krevetky , /plody_more

  Košer
3. března 2008
igastronomie
Košer
Výrazem košer se označují jídla která podle židovských stravovacích předpisů v kodu zvaném halakah který je postaven na základech pasáží v knihách Starého Zákona Leviticus a Deureteronomy.
Košer , /koser

  Zrání hovězího masa
3. července 2008
ikuchyňské techniky
Zrání hovězího masa
Maso z čerstvě poraženého hovězího a zvěřiny není vhodné k tepelné úpravě. Takové maso musí nejdříve správně vyzrát. Pod pojmem zrání masa se normálně rozumí doba neboli počet dnů, od okamžiku poražení hovězího dobytčete, do doby, kdy je tzv. „rozbouráno“ na jateční kusy. Průměrná doba od porážky do bourání na jateční kusy je v Americe asi 7 dnů.
Zrání hovězího masa , /zrani

  Suchá jíška
9. dubna 2009
ico-kdy-kde
Suchá jíška
Naučil jsem se suchou jíšku připravovat za druhé světové války, kdy tuk byl na potravinové lístky a relativně drahý. Musím se ale přiznat, že ji někdy používám ještě dnes protože je velice „convenient“. Může se případně i ochutit, prostě má mnoho výhod.
Suchá jíška , /sucha_jiska

  Rozdíl a příprava zálivky a dresinku
13. ledna 2007
ijídla a jídelní lístky
Rozdíl a příprava zálivky a dresinku
V encyklopedickém slovníku gastronomie od Jiřího Černého, je dresink popsán jako zálivka, zpravidla studená, používaná k ochucení zeleninových ovocných nebo kombinovaných salátů. Jako studentům Hostovky by vám ale tato definice stačit neměla.
Rozdíl a příprava zálivky a dresinku , /zalivka_dresink

  Názvy jídel
16. ledna 2006
ijídla a jídelní lístky
Názvy jídel
S jídelními lístky souvisí názvy jídel.V zásadě existují dva druhy názvů jídel a to názvy klasické, chcete-li vžité, celosvětově uznávané a respektované, a názvy novodobé tvořené bez jakýchkoliv zásad.
Názvy jídel , /nazvy_jidel

  Stravovací zvyklosti
17. září 2006
igastronomie
Stravovací zvyklosti
Není vůbec pochyb o tom, že stravovací zvyklosti jsou jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících jídelní lístky.
Stravovací zvyklosti , /stravovaci_zvyklosti

  Pečení
13. dubna 2009
ikuchyňské techniky
Pečení
Pečení je prodloužená tepelná úprava potravin suchým teplem v uzavřeném prostoru zpravidla vyzařováním, prouděním nebo kondukcí tepla. Angličtina používá výraz baking pro pečení chleba nebo jiných moučných výrobků a roasting pro pečení masa, drůbeže a podobně. Běžní hosté v tom nedělají velkých rozdílů a bohužel ani někteří kuchaři, ale jako studenti Hostovky bychom ty rozdíly měli znát.
Pečení , /peceni

  Food Cost
9. dubna 2009
ikdo-kdy-kde
Food Cost
To co blábolí o food cost ve svém pořadu Ano šéfe náš samozvaný nejvyšší kuchař Zdeňek Pohlreich tomu nevěřte. Musíte si o tom něco přečíst, abyste viděli že jsou to všechno nesmysle. Pokud si to řekneme velice zjednodušeně a laicky, tak Food cost je anglický výraz pro náklady na výrobu jídel které jsou vyjádřeny v procentech v poměru k jejich prodejní ceně.
Food Cost , /food_cost

  Sotýrování
14. března 2007
ico-kdy-kde
Sotýrování
Sotýrování, anglicky sauté, od francouzského slovesa sauter, je kuchařský výraz (hantýrka) pro techniku rychlého přehazování potravin v pánvi nad intenzivním teplem, zpravidla otevřeným ohněm.
Sotýrování , /sotyrovani

  Podstata a využití aspiku
7. srpna 2006
Podstata a využití aspiku
Obecně vzato je aspik rosol, který se používá k zalévání nebo pokrývání masa, ryb, zelenin a salátů, případně k obložení studených mís. O aspicích a rosolech byla napsána celá pojednání. Obzvláště se jimi zabýval jeden z nejslavnějších gastronomů 19. století Marie-Antoine Carême.
Podstata a využití aspiku , /aspik

  Popis jídel na jídelních lístcích
29. července 2011
ijídla a jídelní lístky
Popis jídel na jídelních lístcích
Hosté nečtou jídelní lísky jako nějaký napínavý román a proto název jídla musí být krátký a jídlo musí být nějakým způsobem popsáno. Popis jídla na jídelním lístku je mnohdy důležitější než jeho název. Popis jídel úzce souvisí s jejich názvy nebo s jejich tvorbou. Nemusí to být vždy kuchař, který takové jídlo popisuje, ale musí to být někdo kdo k tomu má vlohy. Pokud nikoho mezi našimi zaměstnanci s podobnými vlohami nemáme, tak tento úkol raději zadáme nějakému odbornému konzultantovi.
Popis jídel na jídelních lístcích , /popis_jidel_na_jidelnich_listcich

  Zkratky na jídelních lístcích
23. listopadu 2005
ijídla a jídelní lístky
Zkratky na jídelních lístcích
Učit české restauratéry jak psát jídelní lístky jsem po několikaletém úsilí více méně vzdal. Založením Hostovky ale považuji za jakousi morální povinnost naučit mé studenty jak české jídelní lístky číst což je někdy jisté umění.
Zkratky na jídelních lístcích , /zkratky_na_listcich

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?