Cenotvorba konceptu STEAKGRILL®

Cenotvorba je jedním z nejdůležitějších úkolu managementu kteréhokoliv provozu v oboru průmyslu pohostinství a cestovního ruchu. Na našich oborných a hotelových školách se cenotvorba nejspíše vyučuje. Podle mě se cenotvorba sice dá vyučovat, ale nedá se naučit.

Ve tvorbě cen hotelových pokojů a služeb existují určité zkušenosti a zásady. To samé se dá říci i o cestovním ruchu. Ve tvorbě cen jídel a nápojů jsou také nějaké zásady, kterých je možno se držet. Podle mých zkušeností je ovšem tvorba cen v průmyslu pohostinství a cestovního ruchu umění a otázka citu.

Nejlepší host je sofistikovaný host

Zásada konceptu STEAGRILL® – dát hostům to, co chtějí a co jim za jejich peníze patří – je jedna věc. Jak ale víme, tak někteří hosté nevědí, co chtějí. Zejména naši noví hosté nevědí, co u nás mohou očekávat. Zpočátku také nevědí, zda za své peníze skutečně dostávají to, co jim patří. Druhá věc je si svoje hosty vychovat.

Cena, jak dnes již víme, je součet cen potravin, zboží a materiálu s připočtením ostatních nákladů, případně DPH a marže. Ta obsahuje jednak goodwill, ale i zasloužený zisk.

Toto je ta nejjednodušší (tak říkajíc technická) část tvorby cen, která je podrobně popsána v příslušné části našeho Provozního manuálu. Ale pak přijde umění odhadnout kdo nebo kolik našich hostů si naše ceny může dovolit a to opakovaně.

Skutečná cena jídla

V konceptu STEAGRILL® spočívá tvorba cen v umění rozeznat, jaké ceny si naši hosté mohou dovolit. Naší zásadou je kupovat vysoce kvalitní potraviny za nejnižší možné ceny, udržovat náklady ve stanoveném limitu a úspory přenášet na hosty v naději, že to časem rozeznají a ocení.

Proto nám nějaké restaurace ohodnocené hvězdičkami Michelinu nevadí. Jen houšť. Čím více lidí takové restaurace navštíví, tím více bude těch, kteří pak kvalitu našich jídel, nápojů a služeb ocení.

Sofistikovaný host také velmi dobře ví, že žádná restaurace se nevyhne nutnosti své ceny občas zvýšit. To je vlastně ještě větší umění než ty původní ceny stanovit. Navyšování cen se nedá popsat tím českým způsobem v kostce, a proto se tím zabývá zvláštní kapitola Manuálu provozu.

Příbuzné otázky a odpovědi

Seznam otázek a odpovědí příbuzný s danými tématy článku.

Jak vzniklo slovo šejfr?
V poslední době jsem se často setkala s výrazem "šejfr". Sice v zásadě vím co to je, ale zajímalo by mě, kde to vzniklo a co to slovo vůbec znamená, případně kdy a jak šejfry používat. Děkuji, Ludmila.
Vážená Ludmilo, šejfr jeje slang pro chafing dish. Chaff v angličtině znamená hovor ale chafing dish znamená buď jídlo (dish) vhodné k podávání v ohřívači stejného jména, nebo samotné zařízení k udržování jídla při servírovací teplotě. Šajfrů je celá řada od malých vyhřívaných lihem nebo jen nad svíčkou používaných v domácnostech, až po velké vyhřívané suchým lihem (Sterno), plynem nebo elektricky. Dělají se malé, velké, obdélníkové, kulaté, měděné, nerezové, stříbrné a v Americe dokonce i takzvané disposables, neboli takové, které se po jednom použití vyhodí. What a country!
Co znamená výraz chucpa?
Vážený pane Klímo, teď když vím co je to chucpa, tak si myslím, že je to asi chucpa se vás zeptat, co znamená to BS, které také občas používáte. Děkuji předem Arnošt.
Vážen‎ý‎ Arnošte, Děkuji za váš dík a za ten kompliment. Byl bych ale pokrytec kdybych na jedné straně hlásal, že kdo se neptá, nic se nedozví a pak nebyl ochoten na každou otázku odpovědět. Já těch otázek ale dostávám nepředstavitelné množství, a i když říkám, že žádná otázka není tak hloupá aby se na ni nenašla nějaká chytrá odpověď, tak na některé neodpovídám. Pes je totiž také zakopan‎ý v tom, že den má jen 24 hodin a pokud si někdy nevezmu oběd tak nejv‎ýše 25, ale i tak na to prostě všechno nestačím. Proto se musím přiznat, že odpovídám jen na otázky o kter‎ých předpokládám že jsou předmětem zájmu většiny studentů Hostovky. Nicméně o tom BS jsem napsal pár řádků do Manuálu personálního oddělení konceptu Steakgrill a tak to na těchto stránkách eventuálně uveřejním.
Co znamená slovo ambiance?
Pane Klímo, s oblibou čtu Vaše články, které myslím nemají chybu. Někdy ale skutečně použijete výraz, který nejenom že neznám, ale nedaří se mi ho nalézt v žádném slovníku a ani na internetu. Jedním z nich je slovo ambiance. Pokud vás to nebude moc obtěžovat, tak mi prosím napište co to znamená. Děkuji Andrea.
Vážená Andreo. Nechci se Vás nikterak dotknut, už jenom proto, že mi děláte komplimenty, ale jedno přikázání mého náboženství říká: "Nikomu nevěř, ani sobě", a protože jsem také velk‎ý previít, tak jsem se na ten internet podíval a máte pravdu, pod heslem "ambiance" tam je úplně něco jiného než co ta ambiance vlastně je. Ten v‎‎ýraz nenajdete ani v žádném americkém slovníku přestože se velice často používá. Vím ale, že je to francouzské slovo a tak jsem se podíval do francouzkého slovníku a tam pod heslem ambiance je okolí a ovzduší, což podle mně je asi jen tak desetina toho co se pod slovem ambiance rozumí v americkém pohostinství. V americkém pohostinství ambiance totiž zahrnuje sice i okolí a ovzduší, ale znamená to více méně celkov‎ý dojem z prostředí, nábytku, zařízení, uměleckých předmětů, a hudby, ale i dobr‎‎ý pocit z jídla a piítí, dobré nálady, neboli celkového uspokojení. V Česku se v poslední době používá v‎ý‎‎raz zážitková gastronomie který ale nebyl tuším nikdy nik‎ým podrobně popsán. Jedno Vám ale musím říci, že ambiance, stojí velké penize.
Kde najít informace o vývoji etnické kuchyně?
Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu. Dělam závěrečnou práci na vyšší odborné škole a jeden z mých bodů práce je vývoj etnické kuchyně. Mohl by jste mi nějak pomoct? Děkuji.
Vážená Nelo, musím Vás bohužel zklamat, protože jste na špatné adrese. Hostovka je Pomyslná universita pro hosty tudíž pokud chodíte do restaurací jako host, tak máte sice plné právo tyto stránky číst, ale nemůžete očekávat, že by Vám zde někdo odpověděl na nějaké odborné otázky. V tom ohledu se asi budete muset podívat na někter‎é stránky, které se odbornou gastronomií zabývají. Jelikož studujete již na vyšší odborné škole tak předpokládám, že jste se již naučila že etnick‎ých kuchyní je nekonečná řada, takže asi budete muset b‎ýt specifická a napsat kterou etnickou kuchyni máte na mysli. M. Klima
Změnil jste názor na tekutý kouř?
Dobrý den, pane Klímo, na úvod bych rád řekl, že Váš web znám docela dlouho a velice rád jej občas pročítám, vždycky zde najdu něco nového a zajímavého. Tentokrát mě ovšem zarazila jedna věc. Na úvodní straně jsem viděl upoutávku na Vaše účinkování v pořadu Kluci v akci, neváhal jsem a pustil si jej z archivu. Při přípravě BBQ omáčky na grilovaná žebra jste použili tekutý kouř. Trošku mě to překvapilo, zalistoval jsem na Hostovce a objevil Váš článek z roku 2006, kde tekutý kouř odsuzujete. Tak a tady mi to nějak nejde dohromady, píšete, že byste tekutý kouř nikdy ve Vašem receptu nepoužil a najednou vidím, jak jej sice používá jiný kuchař, nicméně ve Vaší restauraci a pod Vaším dohledem. Mohl bych Vás poprosit o vyjádření? Změnil jste názor? Děkuji za odpověď.
Vážený Tomáši, musím Vám dát kredit za Vaši bystrost a pozornost. Začnu tím, že jsem změnil svůj názor. Po příchodu do Ameriky jsem neuznával ani celou řadu jiných dochucovacích prostředků a sice proto, že jsem je neuměl používat. Během času, obzvláště při velkovýrobě jídel, jsem viděl, že se bez nich nelze obejít. Jak správně říkáte, je třeba s nimi umět pracovat. Příkladem může být i Maggi, které jde dnes staré více než 100 let, glutamát sodný, který je o mnoho starší a který používá celá Asie, a nakonec i takový kečup, který někteří naši odborníci také odsuzují, ale který také používá celý svět. Ve Steakgrillu tekutý kouř používáme, protože dává naší omáčce specifickou chuť, ale jen velice sporadicky. Co se týká zdravotní nezávadnosti dochucovacích prostředků na americkém trhu, tak Vás mohu ubezpečit, že o bezpečnosti nelze vůbec pochybovat. Děkuji za Váš příspěvek.
Kde se dá pořídit tekutý kouř?
Mám dotaz kde se dá pořídit tekutý kouř?
Údajně i v Česku, ale musím se přiznat že nevím kde. Pokud ho ale budete používat, tak vás musím upozornit, že musíte být velice opatrní. Jen o pár kapek více než je potřeba a můžete všechno vyhodit.
Jaká kuchařka je podle Vás nejlepší?
Dnes je na trhu tolik kuchařek a většina od úplně neznámých autorů. Můžete mi napat, jak poznat dobrou kuchařku případně které je podle vás nejlepší? Děkuji, Žabka.
Vážená Žabko, známý nebo neznámý autor ještě nic neznamená. Někteří známí autoři to mydlí jako Baťa cvičky a pokud kuchařským knížkám rozumíte, tak vidíte, že to opisuje jeden od druhého. Abych si přihřál svoji polívčičku tak musím říci, že když jsem vydal první Čínskou kuchyni, tak to byl bestseller. Dobrou kuchařku nepoznáte podle obálky, musíte ji otevřít a nesmíte se nechat nachytat případnými barevnými fotografiemi. Nelepší kuchařka je podle mě taková, ve které se snadno vyznáte, ve které vás autor neomračuje svými odbornými znalostmi, a ve které najdete alespoň dva nebo tři recepty které eventuálně použijete. Jinak ale, i když se to některým současným autorům nebude líbit, Vám vážená Žabko musím říci, že vzhledem k tomu že máte počítač, a jak se zdá s ním umíte pracovat, byste ho měla využít k vyhledávání receptů podle vašeho zájmu a kuchařských schopností.
Ovlivňuje hudba výběr jídla z jídelního lístku?
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli si myslíte že hudba ovlivní výběr jídla z jídelního lístku? Děkuji Prosím, jak v Čechách vybírat, kupovat a ošetřovat maso na steaky? Díky, Goro.
Rozhodně ano, historikcy byla hudba vždy doprovodem jídla, ale samozřejmě že každá hudba se k jídlu nehodí. Nakonec v Japonsku krávy masírují a napájejí koňakem, aby měly jemnějši a chutnější maso a hrají jim klasickou hudbu ,aby jim lépe trávilo. Dnes se s tím již tak často nesetkáte, ale kdysi v některých "nóbl" restauracích hrál někdo na klavír nebo na harfu. V restauraci Gundel v Budapešti ještě dodnes hraje při večeři šestičlený orchestr lájošů.
Co je potřeba proto, být úspěšný restauratér?
Dobrý den, předem moc děkuji za úžasné stránky, které pročítám každý den, opravdu výborná práce. Mám na Vás otázku, která sem asi moc nepatří, ale přesto by mě zajímala Vaše odpověď. Poslední 2 roky jsem si zamilovala vaření se vším co k tomu patří, navštěvování restaurací a obdivování kulinářských umění. Sama bych v tomto oboru ráda pracovala, protože i když zájmů mám nespočet, tak tohle mě láká nejvíce. Problém ovšem je, že je mi už 24 let a nemám žádné odborné zkoušky, školy, prostě nic. Dalo by se s tím ještě něco dělat? Moc děkuji za případnou odpověď, budu za ní nesmírně vděčná, Nadia.
Vážená Nadio, Vaše otázka sem patří, protože Hostovka jsou stránky pro hosty. Historicky je dokázáno že nejúspěšnější restauratéři se rekrutují z řad sofistikovaných hostů a ne z řad profesionálů a to z jednoduchého důvodu, a že, až na nějaké malé výjimky, jsou profesionálové většinou tak zaměstnáni, že nemají čas navštěvovat jiné restaurace, než ty, ve kterých pracují. Nemají tak možnost srovnání a velmi zřídka vědí jak se některá jídla jedí a jak chutnají, což platí hlavně u drahých restaurací, které si mnohdy nemohou dovolit. Já jsem posledních 40 let pracoval většinou v zemích kde nikdo není vyučen kuchařem a kde je nesmírné množtví vynikajicích kuchařů které to baví, kteří to mají rádi nebo kterým prostě nic jiného nezbývá, než být dobří. Mohu se pochlubit, že za dobu své zahraniční praxe jsem vyučil stovky, ne-li tisíce velice dobrých kuchařů, kteří do doby než pro mě začali pracovat, nikdy v žádné restaruaci nebo profesionální restauraci nebyli a některří neuměli ani číst a psát. Mým studentům jsem vždy říkal: "A job is a job, either you like it, or you will learn how to like it, or you quit", neboli - práce je práce, buď ji máš rád, nebo se naučíš mít ji rád, nebo jdeš od toho. Ve Vašem případě je sice dobře, že to máte ráda, což je první předpoklad, ale profesionální vaření není dnes jen vaření, ale dokonalé know how toho, co děláte. Dnešní restaurační kuchyně není místo kde byste se mohla "vyžívat". Ve většině případů nebudete vařit to co se Vám líbí a co chutná Vám, ale to, co lidé chtějí. Také nebudete vařit pro zábavu, ale pro peníze, i když Vás potěší když Vaše jídla budou hostům chutnat. Tudíž toho nemusíte umět moc a proto se neučte nic co byste nemohla při vaší práci použít a zpeněžit. Vyřezávání melounů je sice umění a zábava, stejně tak jako pletení košíčků z vrbového proutí, ale až na nějaké výjimky byste se tím asi neuživila. Nikdy neříkejte, že je vám už 24 let, a že nemáte žádné odborné zkoušky. Já jsem v zahraničí ve velmi silné konkurenci vyhrál většinu konkurzů přestože jsem byl o něco starší a nikdy se mě neptali na nějaké zkoušky, ale na to, co umím. Kde začít? Prostě kdekoliv a jako cokoliv, jen se dostat k válu a když budete šikovná, tak se dopracujete na odobrnici.
Co potřebuji k založení franšízy?
Pane Klíma, máme docela dobrou restauraci a myslím si, že bychom z toho mohli udělat nějaký franšíz. Můžete mi napsat, co k tomu potřebuji? Ivan.
Vážený Ivane, to že jsem otevřel sekci pohostinství je jakýsi kopromis. Hostovka byla totiž otevřena jen pro hosty, ale podle mé teorie pohostinství nemůže úspěšně provozovat nikdo ,kdo není dobrým a sofistikovaným hostem, protože pak neví co hosté chtějí a co jim za jejich peníze patří. Nicméně na otázky jako je ta Vaše zde odovídat nemohu. Měl byste se obrátit na nějakou odbornou kozultační firmu, ale buďte opatrný, protože v poslední době v Česku je konzultantem v pohostinství každý kdo alespoň jednou šel tatínkovi se džbánem pro pivo. Souhlasím ale s tím, že o frančízinku by měli něco vědět i studenti Hostovky a proto o tom napíši něco na hlavní stránky. Pokud je ale Váš záměr vážný, tak se obraťte na moji firmu STEAKGRILLCONSULT. Pokud má Váš záměr předoklady k úspěchu, tak Vám ho pomohu dovést do úspěšného konce a pokud ne, tak vám ho za pár korun rozmluvím.
  • iAutor: Michael Klíma
  • iDatum vytvoření: 29. března 2008
  • iDatum revize: 5. ledna 2020

Příbuzné články

Eighty six
28. září 2009
ico-kdy-kde
Eighty six
Pane Klímo, vy se vytahujete, že pokud se týká pohostinství, že máte odpověď na všechno a když ne, tak že si prostě něco vymyslíte. Proto bych rád věděl, jestli víte, co znamená to číslo „86“ o kterém se v jednom svém pořadu „Ano šéfe“ zmínil pan Pohlreich a řekl, že je to anglický výraz, který znamená, že když je něco, nebo někdo „na odstřel“ že se řekne „eighty six“.
Eighty six, /eighty_six
Tofu
7. května 2009
ico-kdy-kde
Tofu
Tofu, je jídlo které pochází z Číny a které ještě před několika málo lety bylo známé jen v Japonsku a ostatních asijských zemích, včetně Vietnamu, Koreje a Thajska, ale dnes si získává oblibu téměř po celém světě a dokonce i v České republice.
Tofu, /tofu
Kvásek
20. dubna 2009
ico-kdy-kde
Kvásek
Kvásek je zahušťovací prostředek z hladké mouky a malého množství vody nebo mléka který se dá velmi snadno a rychle připravit, a který má své výhody.
Kvásek, /kvasek
Výroba a použití balzamikového octa
20. dubna 2009
ico-kdy-kde
Výroba a použití balzamikového octa
Balzamikový ocet se dnes díky kreativitě kuchařů a díky tomu, že jeden kopíruje od druhého, stal nezbytným nejenom v Itálii nebo v italských restauracích, ale i v jiných dražších restauracích po celém světě. Italové používají balzamikový ocet již po celá staletí. Balzamikový ocet se dělí na červený a bílý.
Výroba a použití balzamikového octa, /balzamikovy_ocet
Side Jobs
17. dubna 2009
ico-kdy-kde
Side Jobs
Side jobs, česky vedlejší práce, jsou v pohostinství práce spojené s výkonem hlavní činnosti některých zaměstnanců.
Side Jobs, /side_jobs
Suchá jíška
9. dubna 2009
ico-kdy-kde
Suchá jíška
Naučil jsem se suchou jíšku připravovat za druhé světové války, kdy tuk byl na potravinové lístky a relativně drahý. Musím se ale přiznat, že ji někdy používám ještě dnes protože je velice „convenient“. Může se případně i ochutit, prostě má mnoho výhod.
Suchá jíška, /sucha_jiska
Sweet and Sour
9. dubna 2009
ico-kdy-kde
Sweet and Sour
Česky sladko-kyselé, italsky agro dolce se vztahuje většinou k čínské kuchyni.
Sweet and Sour, /sweet_and_sour
Chlazení studeným šokem
5. srpna 2008
ico-kdy-kde
Chlazení studeným šokem
Studený šok, je způsob rychlého zchlazení vařených nebo blanšírovaných surovin za účelem okamžitého přerušení procesu vaření, který probíhá v surovině i po jejím vyndání z vody. V angličtině se tomuto procesu říká cold schock, v němčině abschrecken.
Chlazení studeným šokem, /studeny_sok
No Host Bar
17. července 2008
ico-kdy-kde
No Host Bar
Pokud neznáte jemné nuance angičtiny, tak byste si mohli myslet, že se jedná o bar, ve kterém není ani jeden host.
No Host Bar, /no_host_bar
Open Bar
16. července 2008
ico-kdy-kde
Open Bar
V přesném překladu open bar znamená otevřený bar, ale jako studenti Hostovky byste měli znát jemné nuánce tohoto výrazu, abyste se eventuálně nedostali do trapné situace. Při společenkých akcích na které budete eventuálně pozvání to vzásadě znamená že všechny nápoje, v četně koktejlů, jsou zadarmo. Hosté (guests) takovou pozornost (convenience) velice ocení a hostitel (host) neboli ten kdo takovou společenkou funkci pořádá, nebo za ni platí, má pocit, že hosté jsou spokojení.
Open Bar, /open_bar
Host Bar
16. července 2008
ico-kdy-kde
Host Bar
Host bar je anglický výraz používaný v pohostinství, zejména v cateringu, který vyjadřuje že při společenských funkcích jako jsou bankety, svatby, promoce, případně jiné oslavy, se za nápoje podávané na baru neplatí.
Host Bar, /host_bar
Marbling
1. července 2008
ico-kdy-kde
Marbling
Stravovací zvyklosti se mění a popularita grilování se v České republice rozrostla do Grilmanie, avšak potřebná osvěta podle mně zaostává.
Marbling, /marbling
Mesquite
28. dubna 2008
ico-kdy-kde
Mesquite
V Americe bylo až donedávna oblíbené grilování steaků, ryb a langust na uhlí z různých aromatických dřev.
Mesquite, /mesquite
Kuchařské knihy 2
5. srpna 2007
ico-kdy-kde
Kuchařské knihy 2
Nejlepší kuchařka na světě - je tu! Auguste Escoffier - Moje francouzská kuchyně.
Kuchařské knihy 2, /kucharske_knihy_2
Sotýrování
14. března 2007
ico-kdy-kde
Sotýrování
Sotýrování, anglicky sauté, od francouzského slovesa sauter, je kuchařský výraz (hantýrka) pro techniku rychlého přehazování potravin v pánvi nad intenzivním teplem, zpravidla otevřeným ohněm.
Sotýrování, /sotyrovani
Kuchařské knihy
23. ledna 2007
ico-kdy-kde
Kuchařské knihy
Na stránkách www.labužník.cz se v těchto dnech rozvinula docela zajímavá diskuse vyprovokovaná Karmínkem který píše, že by ho zajímal názor jiných na množství kuchařek, a vyslovuje názor, že jich je až příliš mnoho a že jedno jak je ta kniha zaměřena.
Kuchařské knihy, /kucharky
Polotovary
29. listopadu 2006
ico-kdy-kde
Polotovary
Polotovar,také zvaný konvenientní nebo příhodný výrobek, je buď koupený nebo vlastní výroby který usnadňuje nebo urychluje práci v kuchyni. Rozdíl je v ceně a případně ve kvalitě, přičemž neznamená, že polotovar vlastní výroby je lacinější nebo lepší.
Polotovary, /polotovary
Minutky
24. listopadu 2006
ico-kdy-kde
Minutky
À la minute je francouzský výraz pro jídla připravená na objednávku tak zvané minutky, německy Zur bestelung, anglicky To order.
Minutky, /minutky
Liquid smoke
9. července 2006
ico-kdy-kde
Liquid smoke
Na stránkách www.gastronews.cz se mně někdo zeptal co to je "liquid smoke". Nikdy by mě nenapadlo, že se na něco takového někdy někdo zeptá.
Liquid smoke, /liquid_smoke
Koncept jídelního emporia
2. listopadu 2005
ico-kdy-kde
Koncept jídelního emporia
Jídelní emporium (anglicky food floor nebo dokonce i gourmet floor) je seskupení několika restaurací, lépe řečeno jednotek rychlého občerstvení, s odlišným sortimentem jídel na jednom místě. Zpravidla se nachází v obchodním centru nebo supermarketu, ve kterém restaurace využívají jídelnu ve společném prostoru.
Koncept jídelního emporia, /jidelni_emporium
Finger food
21. července 2005
ico-kdy-kde
Finger food
Výrazem finger foods se v Americe označují všechna jídla která se dají jíst rukou. Tudíž i jídla jako jsou smažená kuřata (Kentucky Fried Chicken), Fish and Chips, a nakonec téměř všechna jídla podávaná v provozovnách rychlého občerstvení typu fast food, jsou finger foods. Finger foods je například i náš párek, opečená klobása, párek v rohlíku, apod.
Finger food, /finger_food_4
Ohřevná vana bain-marie
20. dubna 2009
ico-kdy-kdeiFrancie
Ohřevná vana bain-marie
Bain-marie je francouzské označení pro zařízení používané nejen ve vědě a technice, ale i v kuchyni. Zařízení se v kuchyni používá pro udržování teploty potravin na požadované teplotě pod bodem varu.
Ohřevná vana bain-marie, /bain_marie
Co se zaměstnanci, kteří kradou?
3. dubna 2008
ico-kdy-kdeipřípadová studie
Co se zaměstnanci, kteří kradou?
Jednou mi nepřišel do práce barman. Barmanství už mi tak nejde, a tak jsem zavolal kolegu, jestli by neměl někoho k dispozici. Řekl mi, že má k dispozici Jima, který je vynikající barman. Upozornil mě ale, že Jim občas něco ukradne z kasy, rád se napije, kouří podnikové cigarety, a že je navíc homosexuál.
Co se zaměstnanci, kteří kradou?, /kradeze_v_kuchyni
Bullshit a špatná mluva
5. ledna 2008
ico-kdy-kdeiAmerika
Bullshit a špatná mluva
BS je zkratka anglického výrazu bullshit, což je v Americe považováno za foul language neboli za špatnou mluvu. Ale setkáte se s ním téměř denně, a to ve všech společenských vrstvách.
Bullshit a špatná mluva, /bullshit
Původ názvu pekáče GI pan
29. března 2007
ico-kdy-kdeiAmerika
Původ názvu pekáče GI pan
GI pan je označení speciálních pekáčů, dodnes používaných v amerických kuchyních. V samotné Americe ale jen velmi málo lidí zná původ tohoto názvu.
Původ názvu pekáče GI pan, /gi_pan
Omeleta s překvapením
26. června 2005
ico-kdy-kdeiomeleta
Omeleta s překvapením
Omeleta s překvapením (Alaska) je pojmenována podle jednoho ze států Ameriky. Francouzsky se nazývá omelette surrprise.
Omeleta s překvapením, /alaska
Oplachování prstů po jídle
25. července 2009
ico-kdy-kdeipřípadová studieiAmerika
Oplachování prstů po jídle
Fingerbowl je malá nádoba naplněná vodou (někdy i s kouskem citrónu), ve které si hosté oplachují prsty. Jde o jeden z odborných výrazů, který byl kdysi v pohostinství tak běžný, že se ho nikdo ani nesnažil přeložit do češtiny.
Oplachování prstů po jídle, /fingerbowl
Bar za hotové neboli cash bar
16. července 2008
ico-kdy-kdeibariAmerika
Bar za hotové neboli cash bar
Cash bar, open bar , host bar nebo no host bar jsou slova, která většině běžných návštěvníku hotelů a restaurací nic neříkají. Cash bar v přesném překladu znamená „bar za hotové“. Je to výraz, se kterým se setkáte v pohostinství a v cateringu v anglicky mluvících zemích, zejména v Americe.
Bar za hotové neboli cash bar, /cash_bar
Cenotvorba konceptu STEAKGRILL®
29. března 2008
ico-kdy-kdeijídla a jídelní lístkyipohostinství
Cenotvorba konceptu STEAKGRILL®
Cenotvorba je jedním z nejdůležitějších úkolu managementu kteréhokoliv provozu v oboru průmyslu pohostinství a cestovního ruchu. Na našich oborných a hotelových školách se cenotvorba nejspíše vyučuje. Podle mě se cenotvorba sice dá vyučovat, ale nedá se naučit.
Cenotvorba konceptu STEAKGRILL®, /cenotvorba
Označení výrobků ecoflower
22. října 2007
ico-kdy-kdeiekologieiEvropa
Označení výrobků ecoflower
Ecoflower by se dalo do češtiny přeložit jako „ekologická květina“. Označení má své logo, které vám má pomoci poznat ekologický výrobek nebo služby.
Označení výrobků ecoflower, /ecoflower
Jednohubky pro pobavení huby
5. února 2006
ico-kdy-kdeijednohubkaipředkrm
Jednohubky pro pobavení huby
Jednohubky (francouzsky amuse-gueule, či také canapés) jsou malá, velice jednoduchá pikantní sousta, z masa, ryb, plodů moře, zeleniny a ovoce, podávaná také ke koktejlům. Jednohubky mohou být jak teplé, tak i studené. Zásadou je, že se dají jíst třeba i vestoje rukama.
Jednohubky pro pobavení huby, /jednohubky
Cestovní turistický průvodce neboli bedekr
27. listopadu 2005
ico-kdy-kdeiprůvodceikuchařské čepice
Cestovní turistický průvodce neboli bedekr
Bedekr je knižní cestovní turistický průvodce nebo cestopis. Bedekr je dalším důkazem, že se cestování neboli cestovní ruch nedá oddělit od pohostinství. Kdyby Bedekr neuváděl, kde se může člověk při svých cestách najíst, tak by asi dlouho nepřežil.
Cestovní turistický průvodce neboli bedekr, /bedekr
Italská dochucovací omáčka aioli
13. dubna 2009
ico-kdy-kdeiomáčkaireceptiItálie
Italská dochucovací omáčka aioli
Aioli je italská dochucovací omáčka, se kterou se běžně setkáte na českých jídelních lístcích. Je také k dostání v obchodech. V italské rodině si ale každá hospodyně dělá omáčku aioli sama.
Italská dochucovací omáčka aioli, /aioli
Omáčka bešamel a její varianty
13. ledna 2006
ijídla a jídelní lístkyiomáčkairecept
Omáčka bešamel a její varianty
Omáčku bešamel oficiálně vynalezl správce královského dvora Ludvíka XIV., markýz Louis de Béchameil de Nointel (1630–1703). Je ale více než pravděpodobné, že si Francouzi tuto omáčku přivlastnili od Italů. V Itálii byla tato omáčka již několik století před tím.
Omáčka bešamel a její varianty, /besamel
Správná velikost porce
2. září 2006
ijídla a jídelní lístky
Správná velikost porce
Žádný úřad, instituce, strana a vláda nám dnes již nemůže diktovat, jak velké by porce měly být. Jediný, kdo určuje velikost porcí, je spotřebitel.
Správná velikost porce, /velikost_porce
Citróny
29. srpna 2007
izbožíznalství
Citróny
Citrón, italsky limone, anglicky lemon, německy zitrone, je dnes používaný po celém světě. Jak k přípravě jídel a nápojů, tak i k jejich ozdobě.
Citróny, /citrony
Tvorba cen
19. září 2011
ikonzulting
Tvorba cen
Vaření nezačíná nákupem, jak tvrdí náš samozvaný chef Pohlreich. vaření začíná plánem neboli jídelním lístkem. Tvorba jídelního lístku začíná zbožíznalstvím, psychologií nákupu potravin, tvorbou receptur a tvorbou cen, i když ne vždy v tomto pořadí. ale v žádném případě nějaké komediantství nestačí a je k tomu v každém případě potřeba nějaký know how.
Tvorba cen, /tvorba_cen
Mezinárodní kuchařské tituly
24. září 2010
igastronomie
Mezinárodní kuchařské tituly
Kuchařské tituly jsou mnohdy odvozeny od takzvaných kuchyňských brigád založených Augustem Escoffierem. Také mohou mít obecnější význam v závislosti na jednotlivých kuchyňských funkcích nebo technikách.
Mezinárodní kuchařské tituly, /kucharske_tituly
Používání klubových talířů
5. července 2007
irestaurace a servis
Používání klubových talířů
Klubové talíře jsou velké, kulaté ozdobné porcelánové, kovové, stříbrné, nebo dokonce i dřevěné talíře o průměru 30 až 33 cm. Dávají se na každé místo u stolu místo prostírání. Klubové talíře pocházejí z anglického base plates nebo service plates a ve světě jsou známy jako Platzteller (německy) anebo také Assiette de présentation (francouzsky).
Používání klubových talířů, /klubove_talire
Krátký a dlouhý týden
18. června 2006
ipřípadová studie
Krátký a dlouhý týden
Hostovka jak název napovídá je v zásadě určena hostům nebo těm kteří se sofistikovanými hosty chtějí stát. Při této snaze se ale nevyhneme nutnosti porozumět tomu jak některé věci v tom našem pohostinství fungují.
Krátký a dlouhý týden, /kratky_a_dlouhy_tyden
Hovězí Stroganov s hranolky
21. prosince 2005
ijídla a jídelní lístky
Hovězí Stroganov s hranolky
Se Stroganovem jsem se poprvé setkal v Moskvě kolem roku 1954. Od té doby jsem ho jedl jak v Sovětském svazu, tak i jinde ve světě. Stroganov byl vynalezen dvorním kuchařem carského dvora Sergejem Stroganovem za vlády ruské carevny Kateřiny Veliké.
Hovězí Stroganov s hranolky, /stroganov
Druhy a příprava krabů
5. srpna 2005
ijídla a jídelní lístkyireceptikrabi
Druhy a příprava krabů
Každý krab pochází z relativně velké rodiny. Krabí samice, která byla oplodněna krabím samcem (v době, kdy byla nahá bez krunýře), po nějaké době snese několik miliónů vajíček. Tato vajíčka vytvoří oranžovou hmotu, která je přichycena ke spodnímu krunýři samice po dobu asi patnácti dnů. Poté se každé vajíčko stane volně plovoucí „lahůdkou“.
Druhy a příprava krabů, /krabi
Steaky stupeň propečení
21. června 2009
ikuchyňské techniky
Steaky stupeň propečení
V diskuzi o tom, jak velké mají byt porce jídel a zda musíme váhu nebo hmotnost porci na jídelních lístcích uvádět, jsem se velice krátce zmínil o steacích.
Steaky stupeň propečení, /steaky_stupen_propeceni
Význam slova banket a banketní
23. října 2008
igastronomieibanket
Význam slova banket a banketní
Banket je jeden z nejvíce (nesprávně) používaných výrazů. Pochází ze slova lavice (francouzsky la banc), na které se při společných večeřích kdysi sedávalo. Banketem dnes označujeme společné stolování při mimořádných, oficiálních nebo slavnostních příležitostech (anglicky party).
Význam slova banket a banketní, /banket
Obloha
9. prosince 2005
ijídla a jídelní lístky
Obloha
Na téma "obloha" v české kuchyni jsem napsal v odborném tisku více než je zdrávo a přesto že to všechno bylo v dobrém úmyslu tak jsem si vlastně udělal ještě více nepřátel a to hlavně mezi kuchaři a tak jsem to více méně vzdal protože jako více takových snah to nikam nevedlo.
Obloha, /obloha
Způsoby krájení potravin
22. července 2008
igastronomieikrájeníiČína
Způsoby krájení potravin
Důležitost krájení potravin si již uvědomoval člověk v pravěku, a to ještě před objevením ohně. Tehdy zjistil, že se mu kusy mamuta lépe jedí nakrájené na steaky.
Způsoby krájení potravin, /krajeni
Hotovky a minutky v českých restauracích
8. června 2006
ijídla a jídelní lístkyihotovkyiminutkyiobloha
Hotovky a minutky v českých restauracích
Hotovky jsou jídla připravovaná zpravidla ve větším množství a mnohdy relativně komplikovanými a zdlouhavými technikami. Ve většině případů je vaří někdo s alespoň základními znalostmi. Hotovky jsou také připravovány z potravin, které rychlými technikami nelze zpracovat.
Hotovky a minutky v českých restauracích, /hotovky_a_minutky
Podávání polévek
1. května 2008
ijídla a jídelní lístkyipolévky
Podávání polévek
Polévky se typicky podávají v polévkových nebo bujónových šálcích, případně na hlubokých talířích. Někdy se také podávají v takzvaných polévkových terinách, z kterých si hosté mohou podle chuti nabrat sami.
Podávání polévek, /podavani_polevek
Dětské jídelní lístky
12. května 2006
ijídla a jídelní lístkyidětiipřípadová studie
Dětské jídelní lístky
Nepodceňujte inteligenci dětí. Některé děti, jako například moje vnoučata, chodí do restaurací možná častěji než někteří zaměstnanci v pohostinství. Byli byste překvapeni, jaké mají gastronomické znalosti.
Dětské jídelní lístky, /detske_listky
Eighty six
28. září 2009
ico-kdy-kde
Eighty six
Pane Klímo, vy se vytahujete, že pokud se týká pohostinství, že máte odpověď na všechno a když ne, tak že si prostě něco vymyslíte. Proto bych rád věděl, jestli víte, co znamená to číslo „86“ o kterém se v jednom svém pořadu „Ano šéfe“ zmínil pan Pohlreich a řekl, že je to anglický výraz, který znamená, že když je něco, nebo někdo „na odstřel“ že se řekne „eighty six“.
Eighty six, /eighty_six
Plody moře a krevetky
22. července 2005
ijídla a jídelní lístkyikrevetky
Plody moře a krevetky
Francouzsky Fruit de Mer, německy Meeresfrüchte, italsky Frutti di Mare. Plodům moře se někdy říká mořské ovoce, na čemž nakonec není nic špatného a každý ví čem mluvíte. Anglicky se jim říká seafood, protože když napíšete sea food, tak si lidé myslí, že jste chtěli říci see food, což by znamenalo vidět jídlo.
Plody moře a krevetky, /plody_more
Košer
3. března 2008
igastronomie
Košer
Výrazem košer se označují jídla která podle židovských stravovacích předpisů v kodu zvaném halakah který je postaven na základech pasáží v knihách Starého Zákona Leviticus a Deureteronomy.
Košer, /koser
Zrání hovězího masa
3. července 2008
ikuchyňské techniky
Zrání hovězího masa
Maso z čerstvě poraženého hovězího a zvěřiny není vhodné k tepelné úpravě. Takové maso musí nejdříve správně vyzrát. Pod pojmem zrání masa se normálně rozumí doba neboli počet dnů, od okamžiku poražení hovězího dobytčete, do doby, kdy je tzv. „rozbouráno“ na jateční kusy. Průměrná doba od porážky do bourání na jateční kusy je v Americe asi 7 dnů.
Zrání hovězího masa, /zrani
Suchá jíška
9. dubna 2009
ico-kdy-kde
Suchá jíška
Naučil jsem se suchou jíšku připravovat za druhé světové války, kdy tuk byl na potravinové lístky a relativně drahý. Musím se ale přiznat, že ji někdy používám ještě dnes protože je velice „convenient“. Může se případně i ochutit, prostě má mnoho výhod.
Suchá jíška, /sucha_jiska
Rozdíl a příprava zálivky a dresinku
13. ledna 2007
ijídla a jídelní lístky
Rozdíl a příprava zálivky a dresinku
V encyklopedickém slovníku gastronomie od Jiřího Černého, je dresink popsán jako zálivka, zpravidla studená, používaná k ochucení zeleninových ovocných nebo kombinovaných salátů. Jako studentům Hostovky by vám ale tato definice stačit neměla.
Rozdíl a příprava zálivky a dresinku, /zalivka_dresink
Názvy jídel
16. ledna 2006
ijídla a jídelní lístky
Názvy jídel
S jídelními lístky souvisí názvy jídel.V zásadě existují dva druhy názvů jídel a to názvy klasické, chcete-li vžité, celosvětově uznávané a respektované, a názvy novodobé tvořené bez jakýchkoliv zásad.
Názvy jídel, /nazvy_jidel
Stravovací zvyklosti
17. září 2006
igastronomie
Stravovací zvyklosti
Není vůbec pochyb o tom, že stravovací zvyklosti jsou jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících jídelní lístky.
Stravovací zvyklosti, /stravovaci_zvyklosti
Pečení
13. dubna 2009
ikuchyňské techniky
Pečení
Pečení je prodloužená tepelná úprava potravin suchým teplem v uzavřeném prostoru zpravidla vyzařováním, prouděním nebo kondukcí tepla. Angličtina používá výraz baking pro pečení chleba nebo jiných moučných výrobků a roasting pro pečení masa, drůbeže a podobně. Běžní hosté v tom nedělají velkých rozdílů a bohužel ani někteří kuchaři, ale jako studenti Hostovky bychom ty rozdíly měli znát.
Pečení, /peceni
Food Cost
9. dubna 2009
ikdo-kdy-kde
Food Cost
To co blábolí o food cost ve svém pořadu Ano šéfe náš samozvaný nejvyšší kuchař Zdeňek Pohlreich tomu nevěřte. Musíte si o tom něco přečíst, abyste viděli že jsou to všechno nesmysle. Pokud si to řekneme velice zjednodušeně a laicky, tak Food cost je anglický výraz pro náklady na výrobu jídel které jsou vyjádřeny v procentech v poměru k jejich prodejní ceně.
Food Cost, /food_cost
Sotýrování
14. března 2007
ico-kdy-kde
Sotýrování
Sotýrování, anglicky sauté, od francouzského slovesa sauter, je kuchařský výraz (hantýrka) pro techniku rychlého přehazování potravin v pánvi nad intenzivním teplem, zpravidla otevřeným ohněm.
Sotýrování, /sotyrovani
Podstata a využití aspiku
7. srpna 2006
Podstata a využití aspiku
Obecně vzato je aspik rosol, který se používá k zalévání nebo pokrývání masa, ryb, zelenin a salátů, případně k obložení studených mís. O aspicích a rosolech byla napsána celá pojednání. Obzvláště se jimi zabýval jeden z nejslavnějších gastronomů 19. století Marie-Antoine Carême.
Podstata a využití aspiku, /aspik
Popis jídel na jídelních lístcích
29. července 2011
ijídla a jídelní lístky
Popis jídel na jídelních lístcích
Hosté nečtou jídelní lísky jako nějaký napínavý román a proto název jídla musí být krátký a jídlo musí být nějakým způsobem popsáno. Popis jídla na jídelním lístku je mnohdy důležitější než jeho název. Popis jídel úzce souvisí s jejich názvy nebo s jejich tvorbou. Nemusí to být vždy kuchař, který takové jídlo popisuje, ale musí to být někdo kdo k tomu má vlohy. Pokud nikoho mezi našimi zaměstnanci s podobnými vlohami nemáme, tak tento úkol raději zadáme nějakému odbornému konzultantovi.
Popis jídel na jídelních lístcích, /popis_jidel_na_jidelnich_listcich
Zkratky na jídelních lístcích
23. listopadu 2005
ijídla a jídelní lístky
Zkratky na jídelních lístcích
Učit české restauratéry jak psát jídelní lístky jsem po několikaletém úsilí více méně vzdal. Založením Hostovky ale považuji za jakousi morální povinnost naučit mé studenty jak české jídelní lístky číst což je někdy jisté umění.
Zkratky na jídelních lístcích, /zkratky_na_listcich

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?