Michael Klíma na téma igastronomieiFrancie26. prosince 2009

Konzervace potravin konfitováním

Confit je francouzský odborný kulinářský výraz pro označení potravin, které byly ponořeny do nějaké hmoty jednak pro chuť, ale i a za účelem konzervace. Takto upravená potravina může být uskladněná po několik týdnů v chladu.

iZískat odkaz na článekhttps://www.hostovka.cz/konfitovani?usp=sharingi Sdílet na Facebooku iNavrhnout úpravy článku

Tato technika je jedním z nejstarších konzervačních způsobů a je známá pod tímto názvem obzvláště ve Francii. V Česku je tato technika známá jako zapékání potravin v sádle a je používaná od nepaměti.

Výraz confit pochází z francouzského slovesa confire (konzervování), které má svůj původ v latině. Ve středověku byl tento výraz používán hlavně pro ovoce, které bylo vařené a konzervované v cukru.

Masité konfity

Nejpopulárnější masitý francouzský konfit je confit d´oie a confit de canárd, což je husí nebo kachní stehno zapečené v sádle. Maso, nejčastěji kachní nebo husí, se po osolení a okořenění pomalu vaří zcela ponořené do vlastního vyškvařeného sádla. V sádle se po uvaření nechá zvolna vychladnut. Stejným způsobem se zpracovává krůtí a vepřové maso.

Konfit je na českých jídelních lístcích všech rádoby lepších restaurací považován za něco mimořádného. Je to ale stejné jídlo, jaké dělala moje babička a maminka. Ty z toho ale narozdíl od restaurací nedělaly žádnou vědu.

Ovocné konfity

Ovocné konfity neboli kandované ovoce (celé ovoce, nebo jeho kousky) je konzervováno v cukru. Ovoce musí být zcela nasáklé cukrem. Malé ovoce, jako jsou třešně kandujeme celé, zatímco velké ovoce, jako například melouny krájíme na menší kousky.