Michael Klíma na téma ikuchyňské techniky30. října 2005

Druhy smažení

Smažení je jedna z důležitých kuchyňských technik spadajících mezi přípravy jídel na tuku nebo v tuku. Tato technika je popsána v milionu kuchařských knih a vyučuje se na všech odborných školách, a proto vám ji tady popisovat nebudu. V jídelních lístcích je smažení naopak zanedbáváno. Napsat na lístek, že je pokrm smažený, totiž nestačí.

iZískat odkaz na článekhttps://www.hostovka.cz/smazeni?usp=sharingi Sdílet na Facebooku iNavrhnout úpravy článku

i Slovo smažit či smažený: anglicky fried, francouzsky frit, italsky fritto, španělsky a portugalsky fresco, je v mnoha jazycích velmi podobné. Rozdíl je v němčině (gebraten) a v srbštině (pržen).

U smažení se rozlišuje, v jakém množství tuku byl pokrm usmažen. Záleží, jestli byl pokrm smažený jen na malé vrstvě tuku, jako jsou například smažená vejce nebo jestli byl v tuku ponořený celý (anglicky deep fried). Také záleží, jestli byl pokrm smažený na pánvi (anglicky pan-fried) nebo ve fritéze.

U smažení také rozlišujeme, zda byla potravina obalena moukou, trojbalem, nebo jestli byla namočena v těstíčku. Potraviny obalené trojbalem (anglicky braded) se dají smažit dokonce i v konvektomatu nebo jenom v troubě, což ovšem nemám moc rád. Výjimku tvoří obalovaná kuřata a ryby, kterým se pak ale říká pečená (anglicky baked).

Teď už jako studenti Hostovky víte, že pokud smažení není na jídelním lístku přesně specifikováno, tak byste se na to měli zeptat obsluhy a doufat, že to ví.